Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dvacet let si polepšila i zvířata

Chebsko - Změnily se například podmínky, ve kterých jsou chována zvířata hospodářská i zájmová.

13.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Za posledních dvacet se změnilo hodně.Mimo jiné se napříkladzměnily podmínky, ve kterých jsou chována zvířata hospodářská i zájmová.

"Stačí vzpomenout, že byl po roce 1990 konstituován dokonalejší systém státního veterinárního dozoru na základě vzniku Státní veterinární správy (SVS)," popisovalJosef Duben, mluvčí SVS. "Byl přijat zákon na ochranu zvířat proti týrání. Zde jsme byli první ze zemí bývalého východního bloku." Vznikly soukromé veterinární praxe a začala působit celá řada nevládních organizací zabývajících se ochranou zvířat, což mělo velmi pozitivní vliv na tvorbu nové veterinární legislativy.

"Je tedy možné ohlédnout se zpět s jistým uspokojením. A při této příležitosti, kdy se bilancuje uplynulé dvacetiletí, je vhodné připomenout, že Česká republika získala status země úředně prosté například leukózy skotu (od roku 2000), brucelózy skotu, brucelózy ovcí a koz a bovinní tuberkulózy (rozhodnutím Evropské komise od roku 2004), přičemž tyto nákazy v ČR nebyly zjištěny od roku 1964, popřípadě 1967). Na Aujeszkyho chorobu prasat a IBR (infekční bovinní rhinotracheitidě) můžeme od roku 2008 v rámci obchodování s ostatními zeměmi požadovat dodatečné garance. Podle kritérií OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat) jsme od roku 2004 rovněž zemí prostou vztekliny (poslední výskyt u divokých lišek byl zaznamenán v roce 2002). A letos skončila orální vakcinace lišek."

V současné době probíhá celá řada ozdravovacích programů, například ozdravovací program proti IBR, národní ozdravovací program pro tlumení výskytu salmonel v chovech drůbeže či třeba v chovech prasat.

"Jistě je také možné připomenout úspěchy, kterých jsme z hlediska veterinárního dosáhli na mezinárodní úrovni v poslední době, a to v průběhu českého předsednictví. Státní veterinární správě se podařilo zorganizovat celou řadu odborným mezinárodních setkání a mimo jiné se podařilo například završit jednání k nařízení EU o vedlejších produktech živočišného původu. Uplatnili jsme své zkušenosti zejména při krocích proti BSE, při odstraňování specifikovaného rizikového materiálu, popřípadě produktů, které mohou být, či jsou potenciálně rizikové jak pro zvířata, tak i pro člověka. V oblasti welfare zvířat, tj. péče o dobrou pohodu zvířat, se našim odborníkům podařilo dosáhnout významného pokroku v projednávání návrhu nařízení na ochranu zvířat při usmrcování," uvedl Dubem s tím, že serovněž podařilo přijmout Všeobecnou deklaraci k dobrým životním podmínkám zvířat, kterou podpořily všechny státy EU, a která má za cíl povzbudit třetí země k přijetí národních předpisů o pohodě zvířat. "Dalším úspěchem je, že bylo dosaženo významného pokroku u návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely. To jen pro představu, že jsme opravdu nelenili," dodal s tím, že lzeočekávat, že v obdobném duchu bude státní veterinární dozor fungovat i nadále.

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení