„Povinnost vybavit mikročipem každého psa v Chebu staršího šesti měsíců je stanovena městskou vyhláškou s účinností od počátku letošního roku,“ připomněla mluvčí.

„Držitelé psů si mohli nechat své zvíře očipovat zdarma po celý rok 2010, kdy všechny potřebné úkony hradilo veterinářům město. To se tedy od letoška změnilo - čipování si již budou muset hradit vlastníci psů sami, z vlastních prostředků,“ sdělila.

Čip nemá na pět stovek psů

„Z 2870 psů aktuálně přihlášených v celém správním území města Chebu je načipovaných 2364. Podle odboru životního prostředí radnice jich může být o něco více, když někteří občané, kteří nechali očipovat svého psa již před rokem 2010, o tom město ještě neinformovali.

„Nabídka bezplatného čipování po celý rok 2010 byla hojně využita,“ kvitoval Viktor Kudláček, vedoucí zmíněného odboru. „Jsou ovšem výjimky. Je třeba tolerovat, když pes není čipován ze zdravotních důvodů a majitel se takovým veterinárním dobrozdáním prokáže - takových ale bude minimum,“ poznamenal.

Město si slibuje lepší přehled

Bezplatné čipování psů a pořízení příslušné techniky přišlo město na 950 tisíc korun. „Slibujeme si od toho lepší přehled o počtu psů a snazší kontrolu, případně vymahatelnost příslušných poplatků,“ poznamenal místostarosta Chebu Tomáš Linda. „Trvalé označení psů čipy usnadňuje hledání zaběhlých zvířat a pomůže jistě řešit také konfliktní situace se psy, projednávání pojistných událostí a tak dále,“ uvedl.

Zatoulaní psi se vrací majitelům

„Strážníci už běžně využívají při odchytu toulavých psů čtečky čipů. To je účinný a nejsnazší způsob, jak určit majitele volně pobíhajícího zvířete,“ doplnil místostarosta Michal Pospíšil.

„V praxi to znamená, že se zvíře automaticky neodváží do útulku, jak tomu bylo doposud, ale je vyrozuměn majitel. Svého psa si pak od hlídky přebírá po předchozím blokovém řízení, kdy mu je uložena pokuta za porušení vyhlášky. Psi bez čipu pak nadále končí v útulku, což ovšem bývá pro jejich majitele mnohem dražší.“

Strážníci majitele psů kontrolují průběžně, ale akce zacílená na to, zda mají chlupáči čip, se v Chebu zatím neuskutečnila.