Teplá, Karlovarský kraj Finanční příspěvek, který vyčlenil Karlovarský kraj na podporu veřejných služeb, pomůže městům a obcím při nákupu oblečení nebo nářadí. Jedním z měst je také Teplá.

„Veřejnou službu mnozí považují za degradující,“ řekla Petra z Teplé. „Já si to ale nemyslím. Dlouho jsem sháněla zaměstnání a musím říci, že bych tehdy vzala cokoliv. Klidně bych zametala chodníky nebo uklízela cyklostezky. To, že kraj dá městům a obcím peníze na nákup věcí, je jedině dobře. Tyto věci by se měly podporovat. Například Teplá, hovoří se o nás jako o sociálně vyloučené lokalitě a podle mnohých zde žije spousta lidí, kteří jen pobírají sociální dávky. Je to vlastně pravda, slušný člověk, který chodí řádně do práce, nemá někdy tolik, kolik lidé na sociálních dávkách. Ať si tedy vezmou hrábě a lopaty a neberou podporu za nicnedělání,“ uvedla Petra.

„Mě by tam nikdo nedostal ani za nic,“ řekl nezaměstnaný Richard, který je bez práce více než rok. „Takové ponížení bych nesnesl. Zametat nebo hrabat listí, ne, to určitě ne. To radši o podporu přijdu než něco takového.“

Pokud záměr vedení Karlovarského kraje posvětí zastupitelstvo, získá osm měst a obcí dohromady částku 1 milion 512 tisíc korun. Peníze by kromě Teplé měla získat Rotava, Bukovany, Horní Slavkov, Kraslice, Nové Sedlo, Jáchymov a Toužim, tedy města a obce z lokalit, kde hrozí sociální vyloučení.

„Naše příspěvky mohou pomoci zaměstnat víc lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce,“ informoval náměstek hejtmana Miloslav Čermák. „Bude to za prvé dobrý signál pro jejich spoluobčany, že si nezaměstnaní takzvaně zaslouží dávky, a navíc to umožní těmto lidem zvykat si znovu na běžný pracovní režim.“

Kolik lidí bude veřejné práce vykonávat, záleží především na městech a obcích a jejich spolupráci s úřady práce. „Kromě úklidu veřejných prostranství by mohli také pomáhat při údržbě některých částí páteřní cyklostezky nebo při likvidaci bolševníku,“ uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.