Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za zřícení mostu prý může i urychlení prací

Cheb -  Otázka pro Pavla Hojdu, chebského zastupitele a odborníka v dopravě a průmyslu.

13.9.2014 6
SDÍLEJ:

Pavel Hojda z Chebu.Foto: Foto: archiv

Republikou otřásla tragédie. Při bouracích pracích spadl silniční most ve Vilémově a zabil čtyři dělníky. Dokážete posoudit možné příčiny zřícení?

Je to tragédie nejen pro pozůstalé, ale i zřejmě velký problém pro subdodavatelskou firmu, která bourací práce na mostu prováděla. Dle sdělení v mediích se jedná o společnost Bögl & Krýsl. Nebudu se věnovat následkům a tragickým osudům dělníků a jejich pozůstalých. Vyjádřím se tedy k možným příčinám havárie, i když je nutné počkat na zprávu vyšetřovatelů a odborných znalců k příčině zřícení a k fatálním následkům. Stavební průmysl se ekonomickou krizí, která zasáhla i Českou republiku, ale i zbytečným útlumem výstavby dopravní infrastruktury dostal po roce 2009 do vleklé krize. Mnohé firmy se snažily přijímat i stavební zakázky bez minimálního zisku, ba dokonce i pod náklady stavby, jen aby toto období přestály a mohly po odeznění krize a změně hospodářské politiky vlády opět prosperovat.

Protože k oživení ve stavebnictví dochází pozvolna, řeší pravděpodobně některé stavební firmy snižování nákladů menším počtem pracovníků a urychlováním některých prací až za hranici únosného rizika a porušováním bezpečnosti práce. Z informací, které byly prezentovány v médiích, se domnívám, že právě bourání mostu ve Vilémově je jasným důkazem překročení rizik a porušením bezpečnosti práce na stavbě. Musím se formálně zeptat, jak fungují odbory (pokud vůbec jsou u firmy) právě v otázce zajištění bezpečnosti práce? Jak je organizována práce na pracovišti, aby nedocházelo k takovým porušením technologického postupu jako právě u zříceného mostu? Poslední otázka. Je případné zvýšení zisku při snižování nákladů na zakázku úměrné riziku, a dokonce ztrátě životů pracovníků firmy? Odpověď alespoň na otázku poslední je jednoznačná. Žádný zisk nemůže nahradit lidský život. 

Autor: Vladimír Kučera

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení