Na zimu většina chatařů své chalupy opouští. To vědí velmi dobře také zloději, a proto je vhodné své chaty zabezpečit.

„Základem je nenechávat v chatách žádné cennosti," radí Oldřich Orság, velitel vnitřní služby Městské policie Cheb. „Kola či drahé nářadí je lépe mít do jara pod stálou kontrolou, například doma."

Odnést dražší věci není jedinou radou. „Pravděpodobnost vykradení snížíte také tím, že na chatu během zimy několikrát přijedete a třeba shrabete sníh, případně zahradu lehce uklidíte, aby objekt nevypadal opuštěně. Pokud si zloděj bude myslet, že majitel tráví čas na chatě i v zimním období, nebude riskovat. Pokud nemáte čas, zkuste poprosit souseda," uvádí Oldřich Orság.

Podle jeho slov je důležité si také uvědomit, že běžná „FABka" je už v dnešní době nedostačujícím mechanickým zabezpečením. „Pro zloděje je jen otázkou času, než se přes takový zámek dostane. Ke standardní ochraně dnes patří bezpečnostní zámky, složitější uzamykací systémy, ochranné okenní fólie či bezpečnostní skla. Vhodným doplněním mohou být různé typy ochranných mříží a uzamykatelných okenic," popisuje vhodné zabezpečení velitel vnitřní služby strážníků.

Ochránit umí také elektronika. „Akustické zařízení může přivolat pomoc i na izolovaná místa. Mnohé zloděje odradí rovněž pohybová čidla venkovního osvětlení. Cenově velmi dobře dostupné jsou imitace kamerových systémů," radí Oldřich Orság.

Nevítaného hosta může znejistit i pouhá nálepka, že objekt je monitorován nebo napojen na bezpečnostní systém.

„Pokud už k vniknutí nezvané osoby dojde, doporučuje se do objektu kvůli možnému poničení stop nevstupovat a neprodleně přivolat policisty," dodává.