Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začátky nebyly vždy snadné, říká ředitel školy Pavel Černý

Cheb - Kandidát na Zlatého Ámose: Podle rodičů jsem už jako dítě mluvil o cíli stát se učitelem.

1.2.2013
SDÍLEJ:

PAVEL ČERNÝ je ředitelem 3. základní školy v Chebu už tři roky. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Hned třemi kandidáty na Zlatého Ámose se může pyšnit chebský region. Jedním z nich je ředitel 3. základní školy v Chebu Pavel Černý.

Jaká byla vaše první reakce, když vám žáci o nominaci řekli?

Poněkud mě zpráva překvapila, i s ohledem na to, že s nominací přišli žáci, které letos neučím.

Je podle vás možné definovat ‚dobrého pedagoga'?

Definovat nejde podle mě ani dobrého pedagoga, ani člověka. V každém pedagogovi, kterého jsem poznal, jsem viděl mnoho důležitých vlastností, které jsou pro tuto práci důležité. A samozřejmě má každý z nás pedagogů nějakou slabůstku. Nicméně si myslím, že pedagogové patří k hlavním hybatelům společnosti, proto mě mrzí to, jak jsou leckdy vnímáni širokou veřejností.

Vzpomenete si, čím jste se chtěl stát jako dítě?

Podle rodičů jsem už jako dítě mluvil o cíli stát se učitelem. Já si takhle definitivní přesvědčení nepamatuji. Když jsem se rozhodoval po základní škole, byla má představa buď studium na gymnáziu, nebo se vyučit mechanikem ve strojírenství po vzoru mého otce, kdy jsem trávil část letních prázdnin brigádou na montážích. Dál už jsem se patrně vrátil k původnímu dětskému snu.

Učíte od roku 1994. Jak dlouho působíte ve funkci ředitele?

Ve funkci ředitele působím třetím rokem.

Nepřišly někdy chvíle, kdy jste si řekl, že vám za to ty starosti nestojí?

Tak takové chvíle přichází dost často, obzvláště při zvládání narůstajících administrativních povinností. Rozhodně mi pomáhají mnozí kolegové, především ti, kteří jsou i při každodenním „boji" stále optimističtí, a pak žáci, kteří se po dospění vrací a vyvrací pocit marné snahy.

Děti do přihlášek psaly příhody s kantorem. Prozradíte nějakou příhodu se žáky, která vám nejvíc uvízla v paměti?

Příhod je za mou kariéru více než dost, od problematických začátků, kdy jsem coby elév učitelského povolání měl co dělat, abych nějakého žáka nepřizabil, přes každodenní boje o získání žáků k učivu až k příjemnému pocitu, kdy žáci ocení práci učitele. Nejraději samozřejmě člověk vzpomíná na pozitiva, tak mi například uvízl nejen školní výlet, ale celá 9. třída, kterou jsem měl jako třídní učitel ještě za svého působení na 4. základní škole. Po ukončení výletu jsem dostal od žáků fotografii, kterou pořídili v prázdném venkovním bazénu, kde ze svých těl poskládali mé jméno. Tak to určitě dojme i poveselí, když člověk s nimi během let řeší řadu problémů.

Povězte, jak relaxujete?

Sportem, hlavně kopanou, volejbalem, jízdou na kole. Rád si také přečtu knihu, dovolí-li mi to čas, a pak určitě pobytem v přírodě.

Autor: Václava Simeonová

1.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení