Nechápavé pohledy kolemjedoucích řidičů se včera a předevčírem upínaly k vodní hladině Jesenické přehrady. Ta byla totiž plná lidí na člunech i ve vodě a okolo létal vrtulník, na kterém viseli další muži.
Odehrávalo se zde krajské cvičení záchranářů Integrovaného záchranného systému.

„Je to výcvik lezců, kteří jsou speciálně cvičeni pro zásah s vrtulníkem,“ upřesnil velitel hasičské stanice Cheb Štefan Fuska. „Zároveň cvičí i záchranáři letky Armády České republiky, hasiči, báňská záchranná služba ze Sokolova, horská služba z Božího Daru, policejní potapěči, piloti. Je jich hodně,“ doplnil.
„Kromě záchrany z vody a ze člunu ještě zkouší piloti vyhledávání osob ve vodě, to je velmi náročná disciplína.“

Jedním z cvičících mužů byl i Robert Vopička, hasič z chebské stanice. „V takovém počasí jako je dnes se pod vrtulníkem létá dobře,“ neztrácel humor, ačkoliv není tak jednoduché zvládnout vzdušnou přepravu.
„To lano je pouhých 1,5 centimetru silné, ale udrží i auto,“ dodal ještě Fuska.
Z břehu všechno vypadá snadné. Vrtulník naletí, hodí lano se závěsem, hasič ve vodě je zachytí a pak už hasiče i zachraňovaného posádka vrtulníku vytáhne jeřábem nahoru.

„Ve skutečnosti jde o výsledek přesné souhry posádky vrtulníku nahoře s hasiči, kteří se nacházejí dole ve vodě,“ uvedl tiskový mluvčí karlovarských hasičů František Petr. „Vždycky se jedná o čas, který pracuje proti záchranářům a který má proto cenu zlata.“ Na zavolání je schopen vrtulník přiletět ze základy v Plzni – Líních za 15 až 20 minut. Podle Petra je cvičení důležité zejména v situacích, kdy jsou lidé ohroženi v jinak nepřístupném terénu.
„Tuto činnost je potřeba procvičit zejména v této době, kdy nás zřejmě čeká parné léto a vodní plochy obsypané koupajícími se lidmi. Jde o jedno z mnoha cvičení, při kterém procvičují složky Integrovaného záchranného systému součinnost při záchraně života lidí,“ dodal ještě mluvčí.