Tonoucí se stébla chytá. Pro záchrannou službu Karlovarského kraje, která se finančně potápí, je oním stéblem právě kraj. Její ředitel Ivo Tukinski jej požádal o půjčku deseti milionů korun, bez nichž záchranka nepřežije. A zda se její kolaps podaří odvrátit, o tom rozhodne mimořádné krajské zastupitelstvo ve čtvrtek 22. prosince.

Že je situace velmi vážná, to potvrdila i krajská mluvčí Jana Pavlíková. „Vedení Územní záchranné zdravotní služby Karlovarského kraje (ÚZSS) podalo žádost, zda by Karlovarský kraj mohl poskytnout návratnou finanční výpomoc ve výši 10 milionů korun na uhrazení chybějících provozních prostředků ještě pro letošní rok včetně mzdových nákladů,” vysvětlila mluvčí.

Kraj už v pondělí 12. prosince vyslal na záchranku sedmičlenný kontrolní tým, který prověří, proč k této situaci v hospodaření ÚZZS došlo. „První dílčí výsledky kontroly budou známy na počátku příštího týdne. Mezitím vedení Karlovarského kraje bude řešit setrvání ředitele záchranky ve funkci,” doplnila mluvčí. Velmi nespokojeni jsou také zaměstnanci záchranky, kteří situaci považují za nehoráznou.

„Služby za říjen nemáme dosud proplaceny. Chystáme stížnosti a oznámení na finanční úřad. Někteří z nás, tedy z té hrstky, která zde ještě zůstala, zvažují odchod. Ptáme se, kde se stala chyba,” žádají kraj o okamžitou nápravu.