„Mějte ve svém mobilu systém ICE (In Case of Emergency), vaši blízcí se hned dozvědí, že se vám něco stalo," jsou vyzýváni uživatelé, aby si pod touto zkratkou uložili kontakt na blízkou osobu. Ta by podle tohoto mýtu měla dostat jako první informaci například o tom, že se člověku stala dopravní nehoda. Záchranáři ale toto tvrzení vyvrací.
„Tento systém naši záchranáři nepoužívají," řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Petra Bakurová. Důvodů je podle jejích slov hned několik. „Naši záchranáři mají jediný úkol. Bojují o život zraněného. Nikdo z nich nezačne hledat, kde má člověk mobil a zda v něm má systém ICE," přiblížila.
I kdyby telefon záchranáři hledat nemuseli a ležel by přímo vedle zraněného, čeká na ně další překážka. „Dnes mají mobily různá hesla na odemykání. Navíc u vážných výjezdů řeší celá posádka život pacienta a nemůžeme si dovolit vyslat jednoho z nich, aby uskutečnil hovor s příbuznými," uvedla mluvčí.
Podle propagátorů systému ´ICE´ je prospěšnost v tom, že blízká osoba se dozví, že se dotyčnému stala nehoda. Navíc podle jeho příznivců mohou záchranáři zjistit informace o pacientovi. Podle Petry Bakurové by se ale příbuzný neměl o nehodě dozvědět z úst záchranářů. A zjištění zdravotního stavu zraněného? „Ano tyto informace jsou pro záchranáře velmi důležité, ale máme zkušenosti, že blízcí, kteří jsou osobně u našeho zásahu, nejsou mnohdy kvůli silnému rozrušení schopni poskytnout veškeré informace. Bojí se o zraněného a tak mohou v rozčílení nějakou informaci zapomenout. A to nemluvím o tom, jak by reagovali po telefonu, kdybychom jim s těmito otázkami zavolali," zdůvodňuje Petra Bakurová, proč záchranáři v Karlovarském kraji tento způsob nepoužívají a používat nebudou. Zajímavější by pro záchranku byl úplně jiný systém, který by propojil informace mezi záchrannou službou a zdravotnickými zařízeními. „Mohli bychom čerpat záznamy o pacientovi, a tak rychleji a přesněji diagnostikovat. Nemocnice by navíc získala aktuální informace a může se tak na příjem zraněného lépe připravit," řekla Petra Bakurová.
Stejně tak nepoužívají systém ´ICE´ hasiči. „Nikdo z hasičů není oprávněn takové věci řešit," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Martin Kasal. „Hasiči na osobní věci nesahají. Pokud potřebují zjistit totožnost či informovat příbuzné, obracejí se na policii."
Přesto se najde spousta lidí, kteří ve svém mobilu mají pod touto zkratkou uloženo několik blízkých. „Mám tam tři," potvrdila Jana z Mariánských Lázní. „Mnohokrát jsem četla nebo slyšela, že je to nejspolehlivější řešení, aby se můj manžel nebo děti dozvěděli, že se mi něco stalo. Myslela jsem, že to vymysleli sami záchranáři."