Podle Spolku na záchranu kláštera Milosrdných sester v Chebu by bylo možné objekt využít třeba jako multifunkční kulturní prostor.

Autoři petice, která má na internetu přes dvě stovky podpisů, žádají chebské zastupitele, aby klášter nenechali zbourat. Budovu kostela lze podle členů spolku po rekonstrukci využít buď k jejímu původnímu účelu či jako multifunkční kulturní prostor pro občany města. Zbylé budovy by mohly opět plnit účel kláštera, objektu se službami sociálního zaměření, internátu či jiného ubytovacího zařízení. Rozměrný klášterní park by se podle nich mohl změnit na klidovou zónu. K tomu všemu je ale třeba, aby město klášter koupilo. O tom před nedávnem i jednalo s majitelem, který chtěl areál velký necelé čtyři hektary městu prodat za dvacet milionů korun.

„Rekonstrukce objektu by přišla přibližně na půl miliardy,"uvedl chebský starosta Petr Navrátil. Problém by byl i s využitím areálu.

Rozsáhlý, velkoryse pojatý klášterní areál o 800 místnostech byl postaven spolu s klášterním kostelem Nalezení sv. Kříže ve stylu starokřesťanské či raně románské basiliky, a to v letech 1930 až 1933.

Milosrdné sestry Sv. Kříže byly v klášteře ponechány až do října 1950, kdy došlo ze strany státu k rušení ženských církevních řádů. Klášterní areál spolu s kostelem byl poté církvi zabaven a obsazen nově vzniklou pohraniční stráží, která si zde vybudovala kasárna. Nakonec se areál stal sídlem velitelství 5. brigády Pohraniční stráže, které řídilo pohraniční roty od Lubů až po Tachovsko. Dodatečně musely být dostavěny garáže, dílny, veterinární ošetřovna, skladová budova i nová jídelna. Samotný kostel sloužil jako tělocvična. Vybavení interiéru bylo zničeno a dokonce vyhořela věž kostela. Ta byla tehdy snížena a na úrovni zdiva provizorně zakryta nízkou lepenkovou střechou.

V roce 1990 nakonec armáda bývalý klášterní areál opustila, a ten byl poté spolu s kostelem navrácen církvi. V roce 2005 byl bývalý klášterní areál spolu s kostelem prodán společnosti, která plánovala komplex přestavět na domov pro penzisty, mluvilo se dokonce i o kasinu. V zadní části kláštera byla jednu dobu umístěna i kolej chebské ekonomické fakulty.

A dnes? V objektu se shromažďují lidé bez domova a narkomani. Není tak divu, že byl klášter jedním z epicenter žloutenky.