Jak správně poskytnout první pomoc, jak obvázat zlomenou ruku anebo nohu a jak se postarat o zraněného, když je v šoku. To jsou hlavní věci, ve kterých se zdokonalili školáci z Chebu a Sokolova na 6. základní škole v Chebu. Jako každý rok bylo pro žáky nejtěžší správně obvázat poraněnou končetinu a transportovat zraněného k sanitce.

„Na pětičlenná družstva mladých zdravotníků letos čekaly na soutěži nelehké úkoly. Museli si poradit s první pomocí kupříkladu u otevřené zlomeniny holenní kosti nebo zachovat klidnou hlavu při ošetřování osoby pod vlivem omamných látek,“ informoval Jakub Jestřáb z Oblastního spolku Červeného kříže Cheb.

Závody prověřily také zručnost dětí při obvazové technice i šikovnost při transportu.

„Cílem soutěže bylo, aby si děti vyzkoušely poskytování první pomoci na namaskovaných figurantech, kterými se letos stali studenti Střední zdravotnické školy v Chebu, a především aby obstály při pomoci druhému v reálném životě,“ sdělil Jakub Jestřáb.

Zámek Kynžvart.
Jaký byl kníže Metternich? To prozradí největší znalci

O výsledcích rozhodovali rozhodčí pomocí bodové škály za splnění úkolu. Hodnotila se manipulace se zraněným, forma, způsob nebo účinnost provedených život zachraňujících úkonů.

„Do soutěže o postup se mohli zapojit žáci základních škol, víceletých gymnázií, členové místních skupin Českého červeného kříže nebo dětské organizace vychovávající mládež, které spadají pod působnost Oblastního spolku Českého červeného kříže Cheb. Do oblastního kola se letos zapojilo celkem 18 družstev z okresu Cheb a Sokolov,“ poznamenal Jakub Jestřáb.

A s čím měli mladí zdravotníci největší problém?

„Již tradičně bylo nejobtížnější stanoviště obvazové techniky a transportu. Pro děti jsou velmi těžce uchopitelná a nejsou tak atraktivní jako stanoviště s modelovými situacemi zranění. Troufám si říct, že v soutěži se ukazuje, že úroveň dlouhodobě stagnuje. V posledních letech jsme neviděli žádný extrémní posun v poskytnutí první pomoci kupředu, avšak ani zpět. Akce se konala za finanční podpory města Cheb a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Děkujeme za prostorové zajištění 6. základní škole v Chebu, Pavlovi Tomášovi,“ dodal Jestřáb.

CHEBSKÁ KNIHOVNA.
Jaké nemoci trápily Egypťany? Také na to se přednáška zaměří

Jak zdravotní soutěž dopadla?

Výsledky SMZ 2018 pro okres Cheb:
I. stupeň
1. 2. ZŠ Cheb
2. 6. ZŠ Cheb
3. ZŠ Hlávkova Aš

II. stupeň
1. 2. ZŠ Cheb
2. 3. ZŠ Cheb
3. ZŠ Hlávkova

Výsledky SMZ 2018 pro okres Sokolov:
I. stupeň
1. ZŠ Březová
2. ZŠ Sokolov Rokycanova
3. ZŠ Sokolov Běžecká

II. stupeň
1. ZŠ Nové Sedlo
2. ZŠ Březová
3. ZŠ Sokolov Rokycanova