„Žáci ze 7. třídy Základní školy Hranice si připomněli, jak k sestřelení bombardéru Avro Lancaster došlo," informoval starosta Hranic Miroslav Picka. „Poté už uctili památku padlých letců zapálením svíčky, položením květin a minutou ticha."

Památník zříceného bombardéru se nachází ve Farském lese, který se rozprostírá za místní tělocvičnou. V lese je rybník, který postupně zarůstá a přeměňuje se v rašeliniště. Právě u tohoto rybníka je postaven zmíněný pomník. Letoun zde ztroskotal 5. března roku 1943. Zasáhla ho palba německého protiletadlového dělostřelectva po jeho náletu na Saskou Kamenici Chemnitz. Stalo se to, zrovna když se otáčel nad Krušnými horami. Posádka bombardéru čítala sedm členů. Nejdříve se rozhodli nouzově přistát, ale při nočním přistání v neznámém terénu se Lancaster roztříštil o zem. V současné době jsou všichni členové posádky zříceného bombardéru pohřbeni na Olšanských hřbitovech v Praze. Událost sestřelení britského letounu se neodmyslitelně váže k historii Hranic.

Farský les se hojně využívá k procházkám, houbaření, sběru lesních plodů a relaxaci. Vede odtud také příjemná cesta až k hraničnímu přechodu Ebmath. Z tohoto přechodu se lze dostat do německé Olešnice nebo také do Plavna.

(wun)