O testování v domovech pro seniory se hovoří už několik dnů. Zbrzdilo se ale kvůli problémům s distribucí. Někteří ředitelé přitom ještě včera dopoledne neměli ani konkrétní aktuální informace a domnívali se, že se testování vůbec nestihne. Má být totiž dokončeno nejpozději 11. listopadu.

„Z lékařského hlediska jsem proti testování našich klientů, protože nic nevyřeší. Je to jeden velký nesmysl a velké neštěstí. Naši klienti na tom nejsou po psychické stránce dobře a z testování se akorát sesypou,“ říká Petr Myšáček, ředitel Městského zařízení sociálních služeb v Karlových Varech.

Podle něho na tom opravdu klienti psychicky dobře nejsou. „Nezvládají to. Jsou odříznuti od svých blízkých. Sociální izolace je největší průšvih této pandemické doby,“ konstatuje ředitel Myšáček. Jak dodává, na pomoc psychoterapeutů spoléhat přitom nemohou, protože se stali v současnosti naprosto nedostatkovým zbožím. „Klientům tedy musí pomáhat naši zaměstnanci, kteří se je snaží uklidnit. Moderní technika, jako tablety a telefony, které by mohli využívat v komunikaci se svou rodinou, nezabírá. Vždyť padesát procent z nich s ní neumí zacházet,“ vysvětluje.

Naštěstí v tomto zařízení například nikdo z klientů ještě na covid--19 nezemřel. Domov přesto ale může udělat výjimku, pokud je někdo v terminálním stadiu. Pak zařízení, v němž je v současnosti asi 15 procent klientů nakažených, umožní příbuzným, aby se s ním přišli rozloučit, i když je nyní zákaz návštěv. Těžké covidní případy jsou převáženy do nemocnic.

Novou vzpruhou by mohly být studentky Střední zdravotnické školy v Karlových Varech, která nově podepsala se zařízením smlouvu o spolupráci. „To je velmi dobrá zpráva. Pomáhat by nám měly studentky, které mají za sebou už nějakou praxi,“ dodává ředitel.

Nejen karlovarské zařízení sociálních služeb se potýká s nedostatkem personálu. „Teď se mi podařilo sehnat jednu sestřičku z Uherského Hradiště. Doslova jsem si pro ni dojela. Sháníme sestry i lékaře, od pátku máme totiž navíc pozitivního i pana primáře. Personál dochází. I když jsem ochotná se sama obléknout do ochranného obleku a jít mezi pacienty, někdo musí zařízení vést,“ uzavírá Olga Pištejová, ředitelka REHOS Nejdek, zařízení následné rehabilitační a hospicové péče, které nyní slouží i jako covidové centrum pro lehčí případy. (jako)