„Buďme vděčni, že nelítají hromy a blesky, nebo že neřádí například vichřice,“ prohlásil neochvějně ašský farář Janusz Romaňski na první Zahradní slavnosti v Azylovém domě svaté Zdislavy pro matky s dětmi v tísni.

Přehlídku dětských pěveckých sborů od počátku provázelo velmi proměnlivé počasí, ale zábavu a dobrou náladu rozhodně nikomu z přítomných nepokazilo.

Divákům se představilo celkem sedm dětských uskupení, zlatým hřebem odpoledne byla závěrečná miniopera v podání SAšáků Vepřové hody. „Br, je mi zima,“ prohlásila jedna z vystupujících dívek a utíkala si pro teplou bundu.

Akce se konala u příležitosti poděkování koledníkům Tříkrálové sbírky 2011 za přítomnosti Mons. Františka Radkovského, biskupa plzeňského. „Vy to berete příliš oficiálně,“ prohlásil tento všemi očekávaný muž, když z rukou ředitele domova Karla Šanovce obdržel kytici. Při svém zahajovacím projevu zavzpomínal na dobu před dvaceti lety, kdy působil jako farář v nedalekých Františkových Lázních a do Aše občas dojížděl, pak se usadil mezi diváky a dobře se bavil.

„Tuto akci pořádáme poprvé a doufám, že ne naposledy,“ informoval Karel Šanovec. „Děláme ji ve spolupráci s uměleckou agenturou Alexandry Benešové, pozvání přijali také hosté z Německa, se kterými spolupracujeme, pozvánku jsme zaslali rovněž starostům okolních měst a obcí,“ řekl. „Je tu celkem 118 vystupujících z řad dětí i dospělých,“ vyjmenoval. „Akci jsme připravovali měsíc dopředu a bohužel počasí nemůžeme ovlivnit,“ usmál se.