„Zájezd si vyberu hlavně podle ceny – proto hledám v 'last–minute',“ potvrdila čtyřiadvacetiletá prodavačka Jana z Chebu. „Ale vůbec nemám představu, jak se stihnu naočkovat.“

Nejen občané z Chebska se rozhodnou pro dovolenou z týdne na týden. Velká část z nich ale netuší, kde – a hlavně kdy – se mají nechat naočkovat. Proto například stále volají na hygienickou stanici. „Zde již neočkujeme,“ potvrdila Barbara Průchová z chebské hygienické stanice. „Můžeme občany jen informovat, kam se mají obrátit."

V posledních letech je obyvatelům Chebska k dispozici pobočka Zdravotnického ústavu Karlovy Vary v Chebu, v poliklinice Galenii.
„Pokud občané odjíždějí na dovolenou do zahraničí, je důležité se včas, to je minimálně měsíc dopředu, obrátit na očkovací censtrum zdravotního ústavu,“ sdělil lékař z chebské polikliniky Karel Polomis. „A to i v případě, že stále netuší, do jaké země pojedou. Zde jim poskytneme veškeré informace.“
Mnozí lidé se pouze zeptají na možná rizika v cestovních kancelářích. Zde ovšem nepracují natolik kvalifikovaní lidé. Podle odborníků je důležitá včasná a hlavně osobní konzultace s lékařem v očkovacím centru.

„U nás lidem vystavíme mezinárodní očkovací průkaz a informujeme o doporučených očkováních,“ řekl Karel Polomis z očkovacího centra. „Někteří pacienti ani netuší, že před odjezdem do některých destinací, jako jsou země střední a jižní Ameriky nebo šestnáct států střední Afriky, jsou povinná očkování proti žluté zimnici a meningitídě!“
„O ničem takovém nevím,“ pozastavil se nad informací dvacetiletý student Martin z Chebu. „Myslím, že občas je nebezpečné i cestovat po Čechách. Proto jsem se raději nechal naočkovat proti klíštové encefalitidě.“ Tento krok zvážilo mnoho obyvatel Chebska. Vzhledem k teplé zimě se dá očekávat větší výskyt klíšťat a tím i možnost nakažení.
Nejdůležitější je nenechávat očkování na poslední chvíli. Ta by nemusela začít včas působit.