O víkendu se zde totiž konal den otevřených dveří na místní profesionální meteorologické stanici. Návštěvníci se například dozvěděli, že bouřkové mraky nad městem zvyšují radiaci.

„Byl jsem se na stanici podívat poprvé. Nejvíce mě zaujal přístroj, který se jmenuje windprofiler," řekl jedenáctiletý Daniel Raffa z Chebu. „Zajímavé bylo i zařízení na měření srážek," upřesnil.

Funkci zmíněného windprofileru objasnil vedoucí meteorologické stanice Karel Sojka.

„Tento přístroj slouží k určení rychlosti, směru větru a ke zjištění teploty vzduchu až do výšky tří kilometrů," informoval hosty. „Každou půlhodinu začnou vysílat čtyři válce monotónní zvukový signál, kterým se zjišťuje teplota vzduchu v různých výškách," okomentoval. Směr a rychlost větru se zjišťují pomocí laserového paprsku, který vysílá prostřední obdélníková anténa.

Mimo jiné si mohli hosté prohlédnout i slunoměr, půdní teploměry, srážkoměr anebo dohledoměr, kterým se zjišťuje snížená viditelnost.
„Na dohledoměru jsou i sondy, které vlastní Státní ústav pro jadernou bezpečnost a měří radiaci ve vzduchu," vysvětlil Karel Sojka a dodal, že mírně zvýšenou radiaci zaznamenává přístroj, vždy když se na nebi objeví bouřkový mrak.

Meteostanice zaujala i další příchozí. „Velice mě překvapilo, jakou technikou se počasí zjišťuje," uvedl Jiří Hoika z Chebu.