Užít si na Chebsku vinobraní není snadné. O víně se lidé mohli ale více informací dozvědět o víkendu v Kazdově Dvoře ve Vonšově. Zájemci se zúčastnili degustace vín a vyslechli si také přednášku o jednotlivých jeho druzích.


„Řekl bych, že se povědomost o vínech mezi lidmi neustále zlepšuje,“ sdělil Lukáš Lukáš, obchodní ředitel Templářských sklepů Čejkovice, který do Vonšova na akci dorazil. „Je vidět, že mají na vína čím dál vyšší nároky. Zajímají se o to, zda je to, co pijí kvalitní.“


O vínech také vychází celá řada publikací, takže mají obyvatelé sami chuť se v tomto oboru vzdělávat. „Jednoznačně se rozvíjí také vinařská turistika,“ podotkl Lukáš. Také podotkl, že se na akcích lidé často zajímají o výrobu vína. „Zajímá je především ledové a slámové víno. Hodně se ptají ale i na módní růžová vína.“ Kromě toho chtějí znát, zda je víno zdravé. „Bílá vína obsahují antioxidanty, červená zase napomáhají k odbourávání záporného cholesterolu,“ vysvětlil ředitel.


Často se ale pořádají degustace pro laiky. „Vysvětlujeme jim, že mají víno posuzovat v pořadí: barva, vůně a pak chuť,“ popisoval.
To má ale háček. „Když přijdu do obchodu, nepoznám, zda má víno dobrou barvu a vůni,“ řekl Marcel Hájek z Chebu.


I to lze ale odhadnou. Lukáš Lukáš upozornil, že lidé rozhodně nenajdou kvalitní vína v pet lahvích a krabicích. „Chybu by zákazník neměl udělat, když si koupí přívlastkové víno, například pozdní sběr. Dobrá vína je možné koupit i v supermarketech. Nic ale nejde paušalizovat,“ dodal.


A proč se na Chebsku vinobraní konalo? „Pro vinobraní jsme se rozhodli z důvodu výborné spolupráce s Templáři z Čejkovic,“ vysvětlil Tomáš Purma z Kazdova Dvora. „Máme od nich celou vinotéku.“


Mezi další akce, které se na Kazdově dvoře uskuteční patří třeba Strašidelný svátek pro děti s dětskou diskotékou, výrobou a pouštěním draků, soutěžemi, karnevalem. Ten se uskuteční 29 října.