"Na severu Bavorska se aktuálně vyskytují poměrně výrazné a bleskově intenzivní bouřky, které v následujících desítkách minut zasáhnou částečně i naše území - Karlovarský kraj, SZ Plzeňského kraje, Krušné hory a patrně později i kraj Ústecký," informoval ČHMÚ na svém facebookovém profilu.

Zdroj: Windy

Meteorologové poskytli vysvětlení: "Jedná se ovšem o tzv. vyvýšené bouřky/vyvýšenou konvekci. ´Klasické´ bouřky si nasávají vzduch z přízemních vrstev atmosféry, ty vyvýšené (jak už název napovídá) z vrstev vyšších. V dnešním případně se totiž do výšky 1,5 až 2 km nad zemí udržuje výrazná inverze, která právě způsobuje onu ´vyvýšenost´ bouřek. Nad těmito hladinami je ovšem v atmosféře energie hodně a proto jsou bouřky tak aktivní. Dobrá zpráva je, že právě vyvýšenost těchto bouřek výrazně limituje nebezpečné projevy, které se v bouřkách mohou vyskytnout."

Podle meteorologů ale není možné vyloučit případné silnější nárazy větru a poměrně výraznou bleskovou aktivitu, která patrně mnoho lidí překvapí. Bouřky se sformovaly do pomerně ucelé linie a právě na jejím čele tyto nárazy očekávejte.

Fotografové z Mariánských Lázní hledali augity na Vlčí hoře
Fotografové z Mariánských Lázní hledali augity na Vlčí hoře