Mnozí z chovatelů netuší, že jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

V Chebu platí vyhláška, která volné pobíhání psů zakazuje. Výjimku tvoří šest lokalit. Jak se ale redakce přesvědčila, nařízení dodržují majitelé psů v některých místech spíš výjimečně.

„Na mnoha místech v Chebu se mi stalo, že lidé neměli psa na vodítku," posteskla si Eva Slámová z Chebu, která má jorkšíra. „Nejednou jsem se tak dostala do situace, kdy jsem musela sebe i svého psa bránit před cizím zvířetem, jehož páníček šel až sto metrů za ním. Kdyby se vedení strážníků na tento nešvar zaměřilo, vybrali by policisté do městské kasy víc než za špatně zaparkovaná auta."

Psi bez vodítka trápí třeba také sportovce. „Najít ve městě lokalitu, kde si člověk může zaběhat, aniž by ho při tom honil nějaký pes, to je snad nemožné," potvrdil Pavel Schwarz, který venku pravidelně sportuje i přes zimu. „Psy mám rád, jejich majitele ale ne. I tak mi není příjemné, když za mnou běhá cizí pes, nikdy totiž nevím, jak bude reagovat."

Podle mluvčí chebského městského úřadu Martiny Kuželové se strážníci na pejskaře zaměřují denně.

„Pes bez vodítka se vloni řešil v 21 případech a pokuta dosáhla celkové výše 11 500 korun," sdělila s tím, že o rok dříve vybrali dohromady šest tisíc korun. „Dalšími přestupky mezi pejskaři, které se ovšem také strážníky nebo naším oddělením životního prostředí rovněž řeší, je například neočipovaný pes nebo takzvaný únik zvířete," popisovala mluvčí.

A jaká pokuta vlastně hrozí pejskaři, který svého psa nemá na vodítku?

„Ve správním řízení lze uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun," uvedla Martina Kuželová.

Druhým nešvarem pejskařů je, že po svých miláčcích neuklízejí. Na to si často stěžují hlavně rodiče menších dětí. „Už kolikrát jsme se setkali s tím, že okolo pískoviště byly 'hromádky'," potvrdila Hana Marková. „Myslím si, že řada lidí si pořídí psa na mazlení, ale povinnosti s jeho chovem spojené už moc dodržovat nechtějí," kroutila nechápavě hlavou.

V Chebu je aktuálně 2 444 přihlášených psů, přičemž se přihlašují od 3 měsíců.