VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zakoupením bílé pastelky lidé podpoří zrakově postižené

Chebsko - Sedmnáctý ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka je tady. A přispět do ní mohou opět i lidé v regionu.

12.10.2016
SDÍLEJ:

Kupte si ve středu 12. 10. u dobrovolníků bílou pastelku. Podpoříte tím speciální služby pro nevidomé a slabozraké. Dobrovolníky můžete potkat v ulicích po celé republice.Foto: Tyfloservis

„V Chebu i v Mariánských Lázních se dnes občané mohou setkat jak s dobrovolnými dvojicemi studentů Střední zdravotnické školy v Chebu, tak i s pracovníky TyfloCentra z Chebu, kteří budou za symbolickou částku 20 korun rozdávat Bílou pastelku a kalendáříky na podporu služeb pro zrakově postižené občany," říká Emil Miklóš z chebského TyfloCentra.

Do ulic s kasičkami a v tričkách s emblémem Bílé pastelky vyrazí v celé republice kolem 2 600 dobrovolníků. Každý, kdo si koupí pastelku, podpoří například výcvik vodicích psů nebo odstraňování dopravních, orientačních a dalších bariér, se kterými se nevidomí každodenně potýkají na ulicích, v dopravních prostředcích a v budovách. Díky příspěvku se může pracovat na projektech, které nevidomé připravují pro rekvalifikaci a vstup na pracovní trh, což může být práce s počítačem, masérský kurs a podobně. Nákupem pastelky pak lidé podpoří volnočasové a sportovní aktivity, vydávání časopisů pro nevidomé, převod tištěných knih do podoby, ve které je nevidomí mohou číst za pomoci počítače.

„Značná část prostředků se použije na služby spojené s návratem lidí osleplých v dospělosti zpět do běžného života," doplnila koordinátor sbírky Taťána Polnarová ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Jak dodala, jde například o nácvik prostorové orientace a chůze s bílou holí, výuku Braillova písma, zvládání práce v domácnosti poslepu a další.

Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, zapsaný spolek ve spolupráci se svými dceřinými obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a krajskými TyfloCentry. 

Autor: Václava Simeonová

12.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ navštěvují převážně rusky mluvící a němečtí hosté, to chce město nyní změnit a přilákat českou klientelu.

Budou mít nového průvodce

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Letošní výlov františkolázeňského rybníka Ameriky má být o mnoho lepší, než to bývalo v předchozích letech. Jaké novinky jsou připravené? A kdy se vlastně výlov koná?

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení