Zámek Kynžvart pro své příznivce letos nabízí novinku, první návštěvníky přivítá už v nyní v únoru, kdy pro milovníky památek připravil zimní prohlídky. „Do loňského roku se brány zámku otevíraly poprvé až v březnu, kdy začínal omezený předsezónní provoz,“ informoval kastelán státního zámku Kynžvart Ondřej Cink. Letos je nově otevřeno už od února, a to vždy v úterý a ve čtvrtek odpoledne.

„Zájem o prohlídky zaznamenáváme i v zimě. Návštěvníci zámeckého areálu se kromě procházky v parku chtějí potěšit i historickými interiéry a zimní prohlídky mají opravdu své osobité kouzlo,“ uvedl kastelán. Návštěvníci mají podle jeho slov jedinečnou příležitost být u toho, když se zámek připravuje na hlavní sezónu. A každý den, kdy je kynžvartský zámek otevřený, mohou lidé vidět prakticky něco jiného.

Chebský Špalíček.
V prázdných domech vznikne edukační centrum

„Jednotlivé expozice se totiž postupně upravují, a tak každou z návštěv čeká pohled na jinou část zámku, kde se právě provádějí práce kurátorské, restaurátorské nebo odborné činnosti při zpracování mobiliárních a knihovních fondů,“ přiblížil, co na veřejnost čeká, Ondřej Cink. Zámek je v tomto období temperován, parkoviště upravené, Kynžvart může tedy návštěvníkům vyjít vstříc a provést je oběma hlavními okruhy. „Skutečně máme co nabídnout. Kromě atraktivních a velmi vzácných expozic mapujících život v sídle rodu Metternichů je tu možnost vidět zámecký areál v zimním hávu, často pohádkově zasněžený,“ dodal kastelán. Začátky prohlídek jsou ve 13 a v 15 hodin.

Nedočkavci mohou vyrazit i na zámek Valeč. Ten je otevřen celoročně. Do konce března může veřejnost využít prohlídky bez průvodce. Návštěvníci si spolu se vstupenkou půjčí průvodcovský text a s ním si sami prochází zámek libovolně dlouho. Ke každé místnosti je v průvodci podrobný popis. V pátek a v sobotu mohou návštěvníci přijít až do 23. hodiny, půjčit si lucerny a umocnit kouzelný zážitek.

Ilustrační foto.
Do bazénu i na stadion zdarma