V Karlovarském kraji opět přibylo nezaměstnaných, alespoň to vyplývá z posledních statistik karlovarského úřadu práce. Velmi těžko shání práci zejména absolventi škol a mladiství. Na jedno volné pracovní místo připadá v kraji 16 uchazečů o zaměstnání. Největší šanci získat práci mají prodavači, obchodní zástupci a dlouhodobě zdravotní sestry a lékaři.

„Mám maturitu z ekonomiky,“ svěřila se devatenáctiletá Martina Horská z Mariánských Lázní. „V dnešní době vlastně žádné terno. Školu jsem dodělala loni v červnu a začala si hledat práci. Byla jsem plná ideálů a nepřipouštěla si žádné problémy. Nastaly. Přestože se opravdu snažím, nemohu zaměstnání najít.

Problémem je za prvé dojíždění, ale to by se dalo vyřešit. Horší je, že nemám praxi. Přemýšlím, jak mám získat praxi, když mě nikde nevezmou. Nyní už uvažuji, že bych vzala nějaké dělnické místo. Jenže žádné velké firmy v regionu nejsou a dojíždět daleko, je finančně náročné a nevyplatí se to.“

Ještě horší kombinací neúspěšného uchazeče o zaměstnání je podle dvacetiletého Jiřího Hrubého z Mariánskolázeňska, který byl nezaměstnaný více než rok, absolvent bez řidičského průkazu.

„Jsem z vesnice na Mariánskolázeňsku a spoje jsou k nám opravdu hrozné. A já nevlastním řidičský průkaz. Netýká se to pouze dojíždění domů, ale i požadavků, které zaměstnavatel má. Většina už řidičský průkaz chce. Samozřejmě, že jsem uvažoval, že si ho udělám, jenže mám z jízdy autem strach. Nyní mi svitla naděje. Začal jsem pracovat v jiném kraji jako dělník. Zkusili jsme to společně s kamarádem, ten mě vozí,“ uvedl.

„Střední školu jsem dokončil v polovině minulého roku. Na vysokou školu mě nevzali, takže mi nezbylo nic jiného než si začít hledat zaměstnání. Jenže to se mi ani za půl roku nepodařilo. Všude se ptají, zda mám praxi, ale je logické, že když jsem právě vyšel ze školy, tak ji mít nemohu. Občas si přivydělám na různých brigádách, ale to není nic stálého. Začínám přemýšlet, že se pokusím sehnat si práci v jiném kraji, nebo dokonce v sousedním Německu. Pár kamarádům se to už podařilo,“ uvedl devatenáctiletý Miroslav Koubek z Karlových Varů.

Jeho slova potvrzuje i Jaroslav Dušek, který nyní pracuje jako obchodní zástupce v jedné pražské společnosti. „Sehnat něco v Karlovarském kraji bylo nemožné. Proto jsem začal hledat v Praze a zhruba po dvou měsících mě přijali jako obchodního zástupce. Bydlím v podnájmu a do Karlových Varů jezdím jednou za čtrnáct dní, hlavně za rodiči. Jsem spokojený, ale určitě bych raději pracoval na Karlovarsku,“ řekl Jaroslav Dušek.

V evidenci úřadu práce v Chebu bylo k poslednímu dni roku 2011 celkem 4 430 uchazečů o zaměstnání. Počet volných míst byl jen 380. Na konci roku dosahovala v celém Karlovarském kraji míra nezaměstnanosti 9,8 procent, což je zvýšení o 0,4 bodu oproti listopadu. „Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla na Sokolovsku, a to 12,3 procent. Nejnižší je dlouhodobě na Chebsku, kde byla na konci minulého roku 8 procent.

(bež,kop)