Nedávné zamoření Vitického potoka způsobila podle informací Krajského úřadu Karlovarského kraje firma Odeř Agrar z Odeře, která se zabývá chovem prasat. Podle vyjádření kraje provozuje farma nepovolenou jímku, která má být původcem znečištění. Rybáři už sečetli škody a ty se pohybují v řádech desetisíců korun.

„Na základě zjištěných faktů dle protokolů podáme podnět Českou inspekci životního prostředí, ať v rámci své kompetence řeší delikt s původcem znečištění, v současné době čekáme na výsledky vzorkování,“ potvrdila Andrea Bocková, mluvčí krajského úřadu.

Kraj rovněž podá podnět stavebnímu úřadu ostrovské radnice. „Firma má nepovolenou jímku, o které tvrdí, že je infiltrační a přitom v ní je kejda, která může při zaplavení srážkovou vodou přetéci, což se pravděpodobně stalo. Dále vyzveme firmu Odeř Agrar k podání žádosti o změnu integrovaného povolení. Užívanou technologi nemají v tomto rozsahu povolenu,“ doplnila mluvčí.

Situaci nadále sledují také členové rybářského svazu, kterým otrávení vody v potoce způsobilo nemalé škody a starosti.

„Několik let práce přišlo vniveč, vzácní pstruzi a raci jsou opět v ohrožení. V letošním roce nám obsádku, která měla být vysazena do pstruhových revírů na Karlovarsku, už nikdo nevrátí. Uhynulé ryby zůstanou jenom smutnou vzpomínkou na stovky hodin práce, které těmto němým živočichům věnují všichni, co se u nás chovem ryb zabývají,“ uvedl Michal Riško, předseda Českého rybářského svazu, místní organizace Karlovy Vary.

Podle Riška už rybáři vyčíslili škody. „Pohybují se přibližně mezi padesáti až osmdesáti tisíci korun. Budeme od odeřské firmy požadovat odškodnění a uvažujeme i o tom, že podáme žalobu,“ dodal předseda Riško.

Podle našich informací nežehrají nad důsledky zamoření pouze rybáři, ale při této ekologické havárii byly prý znečištěny například studny.

Případem se zabýval také Odbor životního prostředí ostrovské radnice. „Byli jsme na místě, ohledali odkud mohly nečistoty do Vitického potoka uniknout a také jsme odebrali vzorky. Nyní situaci řeší kraj, který předá případ České inspekci životního prostředí,“ vysvětlil Tomáš Čepelák, vedoucí odboru.

Firma Agrar z Odeře se v úterý k situaci nevyjádřila. Podle informací Karlovarského deníku je majitelem této chovné prasečí farmy člověk z Nizozemska.