Dobro-druzi ze žákovského parlamentu Čápata v Dolním Žandově chtějí chlapci zpříjemnit život a zároveň se rozhodli dát své dobročinné akci ekologický rozměr a zkusit vrátit do života odložené knihy.

„Školáci ze Žandova jsou jedním z 15 týmů, které uspěly v programu pro mladé filantropy Dobro-druzi Nadace Via. Nadace tak projekt Starým věcem nový život radost dětem s handicapem podpoří a zdvojnásobí výtěžek z akce,“ informovala zástupkyně ředitele Vlasta Hrbková. A pomoci může opravdu každý. Stačí probrat svou knihovnu a vybrat knihy, které už lidé nechtějí, ale někomu jinému by mohly ještě udělat radost. „Knihy mohou dárci odevzdávat v mateřské škole na lavičku u schodiště nebo po telefonní dohodě v základní škole,“ uvedla Vlasta Hrbková. Následně jsou názvy knih uvedené na webových stránkách školy. „Knihy si pak mohou zájemci koupit na telefonním čísle školy nebo na e-mailu capata@zsdolnizandov.cz,“ přiblížila.

V současné době si mohou zájemci vybrat z desítek knih a jejich počet neustále přibývá. Cílová částka, kterou by chtěla Čápata dosáhnout, činí 25 tisíc korun. „Pokud by chtěl někdo pomoci i finanční částkou, stačí navštívit stránku www.darujme.cz/projekt/1203737,“ sdělila Vlasta Hrbková.

Nemoc motýlích křídel je vzácná a nevyléčitelná. Lidé trpící touto nemocí mají velmi citlivou a jemnou kůži, která se snadno podráždí. Dělají se na ní bolestivé puchýře, kůže se může i natrhnout. Zdravotní pojišťovny nehradí všechen potřebný materiál a to znamená pro rodinu velkou ekonomickou zátěž.