Zanedbané území bude oázou klidu
Cheb - Vybudovat bezbariérové cesty od přehradní nádrže, zřídit naučnou stezku a provést rozsáhlé parkové úpravy. Tyto úkony chce v letošním roce stihnout město Cheb v dlouhá léta zanedbaném a zpustlém území kolem vyhlášené vyhlídky Egerwarte nad chebskou přehradní nádrží Skalka.
Ve městě tak vznikne další oáza klidu, kde mohou obyvatelé čerpat novou energii po celodenním shonu. Celkové náklady dosáhnou téměř deseti milionů korun. „Letos dojde zde u Egerwarte k rozsáhlým parkovým úpravám, vybudování bezbariérové cesty od hráze přehrady Skalka na Kachní kámen nebo vzniku nové naučné stezky se zaměřením na geologii, vodstvo, přírodní zajímavosti i historii lokality,“ potvrdil chebský tiskový mluvčí Tomáš Ivanič.
V prostranství, kde bývala v minulosti také vyhlášená plovárna, se objeví i nový mobiliář, řezy kamenů či pergola. „Navážeme na úpravy, které se zde dělaly v loňském roce, kdy došlo k vybudování sítě cest, přírodního bludiště a nové lávky nebo úpravám vyhlídky a jejího okolí,“ řekl chebský místostarosta Michal Pospíšil.
Město tomuto území vrací slávu, jakou mělo v minulosti. V historii sem chodívaly celé rodiny na procházky, v létě se tu lidé koupali v řece a bylo to jedno z nejhezčích míst v širokém okolí. „Po Goethově lavičce, která se nachází u vodního díla Skalka, a nedaleké pamětní desce s básníkovým reliéfem půjde o další připomínku toho, že se Goethe při návštěvách Chebu těmito místy spolu se svým přítelem, radou Grünerem, často procházel. Nyní upravované území nad přehradou Skalka je v projektu pracovně nazváno jako Goethův naučný lesopark,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil.
Realizace zmíněných úprav je součástí přeshraničního projektu nazvaného Brána do nitra Země, který je zaměřen na obnovu kulturního a přírodního dědictví, s důrazem na geologii a vzdělávání. Partnery Chebu jsou přitom geologická společnost z bavorského Fichtelbergu a město Františkovy Lázně, které má v plánu úpravy přírodní rezervace Soos a Komorní hůrky.
„V případě Chebu jsou celkové náklady přibližně 9,5 milionu korun. Přislíbená evropská dotace z programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem by měla pokrýt 90 procent. Vedle stavebních úprav se počítá i s realizací dalších doplňkových aktivit. Půjde například o vzdělávací programy pro školy i veřejnost, tvorbu propagačních materiálů, workshopy nebo geologický průzkum dotčených území,“ dodal chebský místostarosta.
V dalších letech pak chce město Cheb pokračovat s úpravami dále směrem na resort Stein a Komorní hůrku. Při revitalizaci Goethova naučného parku se zde vybuduje také cyklostezka, která povede směrem na Komorní dvůr a Františkovy Lázně. Ta se následně stane součástí krušnohorské cyklostezky.