Desítky let zaniklou obec Krásná Lípa nedaleko Chebu by měl už na podzim připomenout její upravený hřbitov. Je to to jediné, co po obci zbylo. Do zvelebení zpustlého místa se pustil Nadační fond Historický Cheb.

Hřbitov se nachází těsně u cyklostezky z Chebu do Waldsassenu. Ještě před rokem šlo o zarostlé místo s desítkami povalených náhrobních kamenů. „S úpravami se začalo v polovině minulého roku, kdy byl celý prostor vyčištěn od náletové vegetace,“ vysvětlil Michal Pospíšil, chebský místostarosta a předseda Nadačního fondu Historický Cheb. „Tyto práce dělali klienti chebské noclehárny pro lidi bez domova Betlém.“

Místostarosta, původním povoláním krajinářský architekt, zdarma provedl dendrologický průzkum i projekt, jak by mělo místo vypadat. Jak vysvětlil, nelze se držet původního vzhledu. „Z místa neexistují žádné fotografie,“ vysvětlil místostarosta. A co tedy na zatím zpustlém hřbitově vznikne? „Tam, kde stála patrně márnice, vznikne vyhlídkové místo s pietním artefaktem,“ popisoval. Jednoduchá dřevěná konstrukce bude zase připomínat sakrální stavbu,“ dodal.

V Krásné Lípě žilo ještě před 2. světovou válkou přibližně 150 obyvatel. Na začátku 50. let minulého století se ale vesnice ocitla v zakázaném pásmu. Netrvalo ani šest let a po životě v obci nebylo ani památky, byla totiž srovnaná se zemí. Zbyl jen hřbitov.