Sdružení obcí Místní akční skupina Sokolovsko připravuje projekt cyklostezek po zaniklých obcích Slavkovského lesa. Na studii a projekt získalo sdružení dotaci z Regionálního operačního programu 3,3 milionu korun. Zadáním je vytvořit projektové dokumentace k rekonstrukci a výstavbě cest pro cykloturistiku mezi Sokolovem a Slavkovským lesem a ve Slavkovském lese pak navrhnout systém tras po zaniklých obcích.

Na projektu se začalo pracovat loni na podzim. Už se uskutečnila či se uskuteční jednání s obcemi, Ředitelstvím silnic a dálnic, Pozemkovým fondem, Lesy ČR i soukromými vlastníky. „Zejména s Lesy ČR byla jednání zajímavá a pro osud cyklotras ve Slavkovském lese zásadní. Lesy ČR nám povolily vést cyklotrasy po určitých koridorech. Některá území ale chtějí ponechat nedotčená,“ uvedla manažerka projektu Ivana Jágriková. Zatímco v první etapě se měly navrhnout cykloturistické trasy, jež vedou i do zaniklých obcí, a úseky k rekonstrukci, v dalších dvou etapách přijdou na řadu projekční práce.

Cyklotrasy by měly těžit z fenoménu obcí, které zanikly po druhé světové válce a o jejichž existenci dnes už řada i místních obyvatel ani neví. Zároveň by ale měly být cyklotrasy na Sokolovsku propojeny s trasami na Mariánskolázeňsku, které leží na druhé straně Slavkovského lesa.