Padělky značkového zboží, textilu, doplňků a pirátských CD a DVD nosičů, jejichž hodnota by v případě originálů dosahovala zhruba 1,8 miliardy korun, odhalili loni při kontrolách tržnic, obchodů a kontejnerů ze zahraničí západočeští celníci.

Oproti předloňsku klesl počet pirátských nosičů, ale je více odhalených padělků značkového zboží. „Celníci našli 2,2 milionu kusů nelegálních cigaret, u nichž daňový únik činil 4,7 milionu korun. Zachycených cigaret bylo o tři sta tisíc méně než v roce 2010,“ řekla mluvčí celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.
„U cigaret byla zaznamenána určitá změna oproti minulým rokům. Převážně byly zajištěny cigarety ze zemí, kde jsou levnější – například z Ruska a Ukrajiny. Naopak ubylo padělků vyráběných na našem území,“ uvedla.

Podle celníků je nyní na tržnicích méně pirátských CD a DVD nosičů než v předchozích letech. Je to dáno zřejmě poklesem zájmu zákazníků o tento druh nelegálního zboží. Zatímco v roce 2010 západočeští celníci odhalili 215 tisíc pirátských nosičů, loni to bylo jen 88 tisíc. Jejich prodejem by majitelům autorských práv vznikla škoda 39 milionů korun.

Naopak padělků značkového zboží celníci loni objevili na vnitřním trhu výrazně více než předloni. „Změnil se však sortiment. Místo oděvů a textilu se na tržnicích vyskytovaly převážně padělky módních doplňků, opasků, peněženek, parfémů, hodinek, bižuterie a dalšího drobného zboží,“ popsala mluvčí. Celníci loni na západě Čech zajistili při kontrolách tržnic a obchodů 163 000 kusů padělků značkového zboží. Cena originálů by přesahovala čtvrt miliardy korun. V roce 2010 odhalili celníci na vnitřním trhu na 80 tisíc padělků.

Nelegální zboží na vnitřním trhu celníci nacházeli při kontrolách tržnic i v trestním řízení. Při něm na základě soudního povolení kontrolovali uzavřené prostory, pozemky či domy.

Padělky zboží, jehož hodnota by v případě značkových originálů činila 1,5 miliardy korun, odhalili loni západočeští celníci ještě před tím, než se dostaly na volný trh. Bylo to zejména při kontrolách kontejnerů se zbožím ze třetích zemí. Ve 128 případech tak zachytili 977 tisíc kusů padělků oděvů, textilu, obuvi a kožené galanterie.

MARTINA ŠMEJKALOVÁ, ČTK