VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záplavy ochromily celý kraj

Chebsko, Karlovarský kraj -Tající sníh a déšť děsily lidi, kteří s hrůzou čekali, zda jim voda zaplaví domy a zahrady

15.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jiří Kubík

Voda valící se nemilosrdně přes silnice, do domů i na ulice, zasahující hasiči i lidi stavějící z pytlů zábrany. Tak to vypadalo včera v téměř celém Karlovarském kraji. Tající sníh v kombinaci s deštěm způsobil obrovské problémy a čeká se také na vyčíslení finančních škod.

„Na většině toků byly kulminace během včerejší noci, tedy ze 14. na 15. ledna 2011, na Ohři pod Chebem později. Konkrétně v Karlových Varech dnes ve večerních hodinách. Na Nechranicích až zítra ve večerních hodinách a na dolní Ohři pak během pondělí 17. ledna,“ uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. „Během víkendu očekáváme přeháňky o úhrnech 5 až 10 milimetrů za dva dny. Tyto srážky budou zpomalovat pokles průtoků na tocích a mohou je individuálně i zvyšovat,“ dodal mluvčí.

Velké problémy byly například v Bečově. „Museli jsme umisťovat pytle s pískem. Nejhorší situace byla například v Krásném Jezu, kde lidi v šoku pozorovali vodu, kterou dělilo jen několik centimetrů od jejich domů. Povodňová komise je v pohotovosti stejně jako hasiči,“ uvedla Olga Haláková, starostka Bečova.

Tající sníh potrápil také téměř celé Chebsko. V mnoha obcích vyjížděli dobrovolní hasiči.
Jednotky odčerpávaly vodu ze zatopených sklepů a stavěly bariéry z pytlů s pískem. Voda zaplavila silnici v Těšově u Milíkova, ta byla s velkou opatrností sjízdná. Milíkovští hasiči vyjížděli do Mokřin, kde odčerpávali vodu ze sklepa.

„Ve sklepě bylo přibližně osmdesát centimetrů vody,“ informoval velitel jednotky Martin Bežák. Voda, která ohrozila několik domů v Malé Šitboři, v pátečních ranních hodinách naštěstí opadla. Největší obavu mají nyní místní hasiči z potoka, který vede Milíkovem. Ten zatopil nejen přilehlá pole a louky, ale ohrozil už také domy v obci. „Situaci jsme monitorovali celou noc a nepřestáváme ani během celého pátku. Poblíž potoka stojí několik domů, ke kterým už voda dosahuje. Během pátečního odpoledne jsme postavili kolem objektů bariéru. Až do odvolání celá jednotka drží pohotovost,“ uvedl Bežák.

Voda způsobila problémy i v obci Milhostov. Vozovka mezi Milhostovem a Hlubokou se v pátečním dopoledni skryla pod vodou a byla průjezdná jen s velkou opatrností. Obecnímu úřadu nikdo žádné jiné problémy nenahlásil. Hasiči z Dolního Žandova zasahovali v Salajně, kde vystavěli protipovodňovou hráz. „Zatím je u nás situace klidná a doufáme, že to tak zůstane,“ uvedl velitel Miroslav Hedbávný.
Problémy s vodou mají lidé také v Libé. „Voda je v domech, kam se nikdy předtím nedostala,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů z Libé Josef Mádle.
„V tuto chvíli se dají dělat jen záchranné práce, takže odčerpáme vodu ze sklepa, odstěhujeme majetek lidí, zabezpečíme, ale pak to musíme nechat, a pokud se sklep znova zatopí, musíme počkat, až voda přestane přitékat, abychom ji mohli pořádně odčerpat,“ vysvětlil.
Hasiči v Teplé ve čtvrtek večer kontrolovali hladinu vodních toků a v pátek už byli zasahovat v Sokolovské ulici. „Situace vypadá děsivě,“ uvedl Karel Kyller, velitel výjezdové jednotky SDH Teplá. „Čerpáme vodu, která začala prosakovat ochranným valem u rodinného domu,“ sdělil s tím, že hasiči očekávají další potíže.

Druhý povodňový stupeň byl během pátku vyhlášen také v Sokolově. „ Povodňových stavů dosáhly na tomto území vodní toky Ohře, Svatava a Lobezský potok a vodní dílo Horka. Přímé ohrožení obyvatel prozatím nehrozí, varování obyvatel v potenciálně ohrožených částech města bude zajištěno hlášením z vozu městské policie a pomocí SMS. Zatím se nepředpokládá dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ uvedla Dagmar Mašková, mluvčí sokolovské radnice.

O dramatické chvíle nebyla v souvislosti s velkou vodou nouze. V chatové kolonii ve Dvorech museli hasiči zachraňovat dva lidi, které rozvodněná Ohře odřízla od světa. „Já jsem byl vcelku v klidu, ale paní se hodně bála,“ popsal situaci muž, který se představil jako Lexa. V chatě byl s Marií Rusňákovou od čtvrtka. „Už večer jsme zaregistrovali, že voda stoupá,“ dodal Lexa.

Perné chvíle zažíval v pátek dopoledne i Václav Simmer z Tašovic. Už od čtyř hodin ráno zachraňoval společně s kamarády svůj dům, na jehož prahu už byla Ohře. „Podobné problémy jsme tady měli i v minulosti. Ale tohle je maximum,“ komentoval situaci Václav Simmer. Palisádu z pytlů naplněných pískem prý stavěl před svou garáží poprvé.

Cesta za jeho domem, která vede k dalším domům, byla v pátek dopoledne pod vodou. „Řada lidí tam má chaty upravené pro celoroční bydlení. Mohou se dostat z Tašovic horní cestou, ale dům hned vedle nás je teď absolutně odříznutý od světa. Kolem nás nemohou kvůli rozvodněné řece a na druhou stranu se nedostanou, protože je tam propadlá silnice,“ dodal majitel domu v oblasti ohrožené Ohří.

(jah, koz, bež, šma)

15.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení