Bronzová socha je pod neustálým dohledem kamerového systému napojeného na centrální pult. V noci na sochu posvítí čtveřice bílých světel umístěných v zemi. „Sochy umístěné ve veřejném prostoru mají schopnost inspirovat a vyvolávat silné emocionální reakce a v důsledku podněcovat kreativitu. V tomto případě se lidé mohou setkat s uměním, které by jinak neobjevili, a tím mohou rozšířit svůj kulturní obzor,“ sdělil místostarosta Mariánských Lázní Samuel Zabolotný s tím, že veřejný prostor poskytuje umělcům možnost ukázat své výtvory širšímu publiku. „Podobná současná díla pobízejí k zamyšlení a často vyvolávají diskuzi mezi těmi, kteří je vidí. Nedávná práce Tonyho Cragga zkoumá složité vnitřní formální konstrukce a geometrie…,“

O vlastní odhalení sochy se postarali místostarosta Mariánských Lázní Samuel Zabolotný a poslanec Jan Volný.

Město nechalo sochu pojistit na jedem milion Euro, tedy na její skutečnou hodnotu. Lidé v abstraktním díle spatřují různé věci, některým i připomíná vetřelce z legendárního filmu. „Velice rád bych poděkoval panu Tsoukernikovi, který umožnil Mariánským Lázním prezentovat dílo ze své soukromé sbírky,“ řekl ještě před odhalením sochy Samuel Zabolotný. „Je to z jeho strany opravdu obdivuhodný počin. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že spolupráce se státní správou se všemi předpisy a byrokratickou zátěží není snadná. Věřím, že návštěvníci města a občané ocení, že si mohou toto hodnotné umělecké dílo užívat ve veřejném prostoru,“ podotkl.

Socha bude stát v parku u bývalé synagogy. Snímek je vizualizace.
Leon Tsoukernik zapůjčil Mariánským Lázním sochu věhlasného umělce

Sochu, podstavec, instalaci a dopravu financuje sám Leon Tsoukernik. Město pouze platí pojistnou smlouvu po dobu vystavení díla. Podle informací zjištěných Deníkem by měl Leon Tsoukerník opětovně zapůjčit další sochu, která tuto nahradí v následující lázeňské sezóně. Socha je instalována v parku Střed v blízkosti pozemku, kde původně stávala synagoga. Loni tento pozemek koupil právě Leon Tsoukerník, kde by údajně měla vyrůst synagoga nová.

Stavební práce na základech židovské synagogy v Mariánských Lázních se zastavily.
Král kasin koupil pozemek v Mariánských Lázních, kde stála židovská synagoga

Sir Anthony Douglas Cragg hledá prostřednictvím svých soch nové vztahy mezi lidmi a materiálním světem. Ve svém díle Over the Earth zkoumá nejen přírodu a síly energie, které se nacházejí v organickém světě, ale také to, jak je naše realita utvářena technologiemi, stejně jako měnící se perspektivy a tempo moderního života.