Velká slovní potyčka se rozhořela při projednávání bodu, jenž se týkal oprav bytového domu číslo 416 v Husově ulici.

Předchozí zastupitelstvo totiž hledalo cestu, jak se zbavit ostudy města, kde byly sklepní kóje plné udusaných odpadků, byty plné výkalů a slovy zastupitele Luboše Stránského ´humusu´.

Našlo, ale na dvacet let se upsalo do projektu podporovaných bytů Ministerstva pro místní rozvoj. To by znamenalo, že by v Hranicích našli bydlení sociálně potřební lidé i z jiných částí republiky. Jedná se třeba o propuštěné trestance, děti odcházející z dětských domovů, sociálně slabé občany, kteří nedosáhnou na bydlení.

Zastupitelé se pustili do bývalého starosty Jana Hýbla, že ti, kteří působili i v předchozím zastupitelstvu, nedostali dostačující podklady. Hýbl se bránil, že měl všechny dokumenty k dispozici i na jednání.

„Hýbl nás měl upozornit na to, že tady ty podmínky má,“ uvedl kupříkladu současný místostarosta František Jurčák. Zastupitelka Hana Levá si zase vzpomněla, kdo obýval dům předtím. „Představte si, že by se do toho domu dostali ještě mnohem horší nájemníci, než v něm byli dosud.“ S dalšími partnery se shodla na tom, že dotace je pro město příliš svazující.

„Myslíte, že kdybych si myslel, že jsou ti lidé tak strašní, že bych do toho šel?“ přiložil polínko do ohně Jaroslav Moravec stojící názorem na opačné straně.

„My jsme měli snahu to řešit, ale ne tak, že tu budou takovéto byty,“ oponoval Jurčák a řekl: „Pane Moravče, my jsme byli v opozici a nevěděli jsme, do čeho jdeme.“

„Překvapuje mě, že najednou nikdo nic neví a najednou jsou všichni smutní. Připadá mi to jako hon na čarodějnice a hanebné divadlo. Vnucujete mi představu, že tito lidé jsou všichni vrazi,“ přidala se Jaromíra Rusiníková. Ruce pryč dával i tajemník města Jan Veselý, který prý neměl ani představu, o čem bývalý starosta Jan Hýbl jedná.

Slovní přestřelka pokračovala ještě dlouho, starosta města Miroslav Picka musel několikrát vyzvat přítomné, aby se zklidnili.

Nakonec zastupitelstvo devíti hlasy proti šesti odsouhlasilo vrácení dotace s tím, že peníze na financování oprav najde ve svých rezervách. Největší suma přitom poputuje z fondu rozvoje bydlení, a to dva miliony korun. Celkově se jedná o částku 3,9 milionu korun.

Zastupitelé ODS neskrývali svůj názor, že vlastně nikdo nestojí o to, aby do Hranic přišli cizí lidé a aby se město rozšiřovalo. Další ostrá debata, v níž se přítomní navzájem napadali, nastala, když místostarosta František Jurčák přednesl odpověď na petici doručenou na městský úřad. V ní občané města vyjádřili svůj nesouhlas s povolebním uspořádáním sil na radnici a žádali, aby se do křesla starosty vrátil Jan Hýbl.

„Teď na radnici vládnou komunisté a já proti nim budu bojovat i dál,“ vyjádřila se pro Deník autorka petice Dita Orthová, když se dozvěděla, že zastupitelstvo petici odmítlo s tím, že je nutné respektovat volební výsledky a usnesení ustavujícího zastupitelstva. Na veřejném projednávání nebyla, a to z velmi vážných důvodů.

Do diskuze se zapojila i přítomná veřejnost. „Má vůbec smysl pořádat tato jednání, když se tu hlasuje pořád stejně? Devět proti šesti. A tak to bude pořád,“ narážel na zastupitele jeden z občanů, když viděl, že ODS většinou hlasuje proti zbytku zastupitelstva. Jediná shoda panovala při hlasování o projektu Oranžové hřiště. Na přetřes se dostala také návštěvní kniha webu města, kde se místní občané anonymně vyjadřovali jak k představitelům města, tak vzájemně napadali i jednotlivé diskutující. Otázku přednesl Jaroslav Moravec, kterému ve finále došla trpělivost a zasedání zakončil slovy: „Já končím a skládám mandát. Podívejte se na to, vždyť je to jen fraška.“