Jen předáním osvědčení zastupitelům kraje a složením slibu, ovšem bez zvolení hejtmana a krajské rady, by mohlo skončit ustavující zasedání Zastupitelstva Karlovarského kraje. Uskuteční se ve čtvrtek 12. listopadu od 11 hodin v hale míčových sportů v Karlových Varech. Po měsíci od konání krajských voleb se ale ani jednomu uskupení nepodařilo vytvořit funkční koalici, která musí mít v 45členném zastupitelstvu minimálně většinu 23 hlasů.

Ihned po volbách založilo hnutí STAN s Piráty a Volbou pro kraj trojblok, k němuž se připojili Místní a SNK1 – Starostové našeho kraje. Potřebnou většinu ale uskupení nezískalo. Má 21 mandátů.

Krajskou koalici ale hned začalo vyjednávat i vítězné hnutí ANO, k němuž se připojili členové koalice ODS a KDU-ČSL. Jenomže i toto uskupení, i když získalo několik členů z jiných kandidátek, zůstává počtem mandátů před pomyslnou metou, která by této koalici umožnila v kraji vládnout. ANO s koalicí ODS plus KDU-ČSL a třemi dalšími zastupiteli disponuje 20 hlasy.

Patovou situaci by tak mohlo rozhodnout SPD se čtyřmi mandáty, což ale důrazně odmítl trojblok. A i když ANO s SPD jednalo, ke vstupu do koalice tuto stranu nevyzvalo.

„Stále držíme jednadvacítku a doufáme, že ODS a KDU--ČSL vyslyší naše pozvání do této koalice,“ uvedl lídr STAN Petr Kulhánek. Stejně tak ale chce se STAN a Piráty spolupracovat ODS. I ta je vyzvala k jednání, ovšem bezúspěšně. Koalici s ODS a ANO odmítli.

„V případě, že se během ustavujícího krajského zastupitelstva nezvolí hejtman a rada kraje, jednání se přeruší a do sedmi dnů se musí uskutečnit další zastupitelstvo,“ uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Nové volby by byly vyhlášeny, kdyby tato situace trvala šest měsíců.

Výzva koalice ODS a KDU/ČSL s podporou Strany soukromníků k ustavení vládnoucí koalice Karlovarského kraje všem demokratickým stranám

Z pozice lídra vyjednávání nové budoucí koalice pro Karlovarský kraj, kterému vítěz voleb nabídl pozici hejtmana, vyzýváme zástupce všech demokratických stran zvolených do zastupitelstva Karlovarského kraje k jednání o budoucí koalici.

Naše uskupení reprezentuje 20 hlasů budoucí koalice a naším cílem je postavit odpovědné a odborné vedení kraje. Nejdůležitější je z našeho pohledu program budoucího vedení kraje, který musí být postaven na hospodárnosti, odbornosti a kvalitním rozvoji našeho kraje.

Pokud představitelé ostatních demokratických stran myslí vážně svou starost o náš kraj, nebudou tato jednání blokovat na úkor osobních ambicí o jednotlivé pozice ve vedení kraje. Považujeme tento postup za nejsprávnější v situaci, kdy se některé strany snaží pouze za každou cenu vyšachovat vítěze voleb a nerespektovat volební výsledek. Krok od hnutí ANO, kdy dalo k dispozici pozici hejtmana pro naši koalici, vnímáme jako pokus pro odblokování patové situace a konstruktivní snahu o postavení nového vedení našeho kraje.

O hejtmanovi hodláme ještě v rámci našeho uskupení jednat a je tak možná varianta, že se jím stane buď zástupce ODS, nebo zástupce KDU-ČSL. Proto znovu vyzýváme všechny demokratické strany, které ještě dnes oslovíme a pozveme znovu ke stolu.

Ing. Karel Jakobec, lídr kandidátky ODS/KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků