Může za to koronavirus. Jak informovala mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá, až do odvolání není možné prameny užívat. Nařízení se netýká jen pramenů, ale všech veřejně dostupných pítek.

„Na základě pokynu Ministerstva zdravotnictví – Českého inspektorátu lázní a zřídel musela být všechna veřejná pítka uzavřena,“ vysvětlila Kyselá. Na pramenech je postaveno samotné založení lázeňského města Karlovy Vary. Léčivou sílu pramenů totiž už objevil i císař Karel IV. Počátek lázeňství, čerpající právě z pramenů, se datuje až do 16. století. „Bohužel, takovouto situaci nikdo nepamatuje. Co si vybavuji, nestalo se tak ani v dávné minulosti,“ konstatoval ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZK) Jiří Trnka. „Uzavřené mohly být jen v době morové epidemie, která byla v 18. století, ta se ale Karlovým Varům vyhnula.“

Prameny ale zanedbané nezůstanou. Zaměstnanci SPLZK budou nadále provádět jejich denní měření i nezbytnou kontrolu. Jak ale Trnka dodává, měření bude nyní komplikovanější.