Lidé na Chebsku jsou rozhořčeni, od 1. října letošního roku opět podraží plyn. Zvýšení bude činit v průměru 5,3 procenta.
Méně cena vzroste zákazníkům z kategorie domácnosti, a to v průměru o 4,8 procenta. Rodiny tak budou mít zemní plyn na konci letošního roku stále levnější než v loňském roce, uvádí se v tiskové zprávě Západočeské plynárenské a.s.
„Zrušili jsme doma kamna už před několika lety,“ uvedl Karel Novotný z Chebu. „Od té doby, co jsme si zařídili plynové topení, platíme stále víc. Ceny sice nerostou nijak závratně, ale zato trvale. Asi se vrátíme zpět k tuhým palivům, i když to bude znamenat více práce,“ řekl. „To bylo stále řečí, ať šetříme přírodu a topíme ekologicky, ale že neustálým zdražováním nás vlastně od té ekologie odrazují, to asi nikoho nezajímá.“
Plynárenské společnosti se ale těmto slovům brání.
Jak uvedla ve zprávě tisková mluvčí Západočeské plynárenské a.s. Michaela Benešová, srovnání s cenovým růstem u jiných komodit, jako jsou elektřina, uhlí či dřevo, vyznívá pro zemní plyn velmi příznivě.
„V cenách pro poslední čtvrtletí roku 2007 se pozitivně projeví korekce cen, které v loňském roce a v 1. čtvrtletí letošního roku stanovil Energetický regulační úřad,“ napsala Benešová.
„Ceny ostatních komodit rostou mnohem více,“ uvedl ředitel prodeje maloodběratelům Jiří David.
„Průměrná domácnost v Karlovarském či Plzeňském kraji, která používá zemní plyn k ohřevu teplé vody, na vaření a k vytápění, zaplatí ročně asi o 925 korun více. Díky velmi teplému počasí v zimních měsících zákazníci spotřebovávající plyn na vytápění naopak významně ušetřili,“ dodal.

O kolik korun zaplatí ročně domácnosti více oproti minulému období (s DPH)?

Domácnost využívající zemní plyn na vaření, průměrný roční odběr 0,84 MWh o 41 korun
Domácnost využívající zemní plyn k vaření a ohřevu teplé užitkové vody, průměrný roční odběr 6,3 MWh o 308 korun
Domácnost využívající zemní plyn na topení,
k ohřevu teplé užitkové vody a na vaření, průměrný roční odběr 18,9 MWh o 925 korun