Chodec na přechodu má absolutní přednost. Stačí, když se přecházející jednou rozhlédne. Tyto mýty boří v těchto dnech policisté v celé republice . Týdenní preventivní akce ´Zebra se za tebe nerozhlédne!´ začala v pondělí a až do pátku se malí školáci setkávají s hlídkami u svých škol.

„Na Chebsku pokrývají hlídky policistů, pracovníci dopravního inspektorátu a strážníci městské policie všechny přechody v blízkosti škol,“ informovala tisková mluvčí policie Martina Hrušková. „V Karlových Varech se do ulic vydali také pracovníci Besipu a žáci Praktické školy Svahová,“ doplnil policejní mluvčí Pavel Valenta.

„Ti stáli na frekventované Moskevské ulici a po ranním dohledu společně s pracovníky Besipu a dopravního inspektorátu provedli přednášku pro žáky prvního stupně této školy.“

Preventivní projekt ´Zebra se za Tebe nerozhlédne!´ probíhá dvakrát ročně, a to na začátku školního roku a v jeho druhé polovině.

„Cílem je působit na chodce a další účastníky silničního provozu, zejména pak osvojovat si dodržování pravidel bezpečného přecházení vozovky a odbourávat mýty o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce,“ řekla Hrušková. Hlídky na místě rozdávaly nejen drobné dárky, které věnovala pojišťovna Ministerstva vnitra, ale také kartičky Zebry. „Zebra radí: Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho.

Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní: třikrát se rozhlédni – vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi. Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla,“ dodala Hrušková.

„Dostal jsem kartičku,“ pochlubil se devítiletý Vojta z Chebu. „Policisté ze mě měli radost, protože maminka mě od malička učila, jak se správně přechází.“