Tu vyvinuly České dráhy a má ohlídat jízdy strojvůdců zejména na tratích s režimem řízení dopravy D3. To je řízení dopravy, kde jednotlivé odjezdy vlaků ze stanic ovlivňuje pouze lidský faktor. Aplikace pomocí mobilního internetu a jednotky GPS uvidí, zda se naproti právě jedoucí soupravě nepohybuje jiný vlak. Aplikace bude ve vlacích strojvůdcům sloužit do doby, než budou tyto tratě vybaveny železničním zabezpečovacím zařízením. V Karlových Varech ji představil generální ředitel Českých drah Václav Nebeský spolu s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kubisem a ředitelem HZS Karlovarského kraje Oldřichem Volfem.

„Systém reaguje na křížení dvou vlaků na trati. Chceme, aby aplikaci měli strojvedoucí ve svých tabletech do konce léta. To znamená, že od září se podle ní budou řídit všichni," řekl generální ředitel Českých drah Václav Nebeský.

České dráhy chtějí vydat následně několik aktualizací aplikace a to postupně podle toho, jak budou vyhodnocovat její účel a fungování. Postupně chtějí i aplikaci rozšířit.

V Pomezí nad Ohří pokračuje zdárně pokračuje stavba nového obecního úřadu. Novostavbě musela ustoupit stará budova školy, která nebyla využita. Nová budova bude bezbariérová.
FOTO: Stavba nového úřadu v Pomezí pokračuje

„Aplikace strojvedoucí před každou jízdou důkladně prověří, zda si jsou jisti, že mohou danou železniční stanici opustit. Pokud by se stalo, že strojvedoucí pojede naproti jinému vlaku, zazní zvukový alarm aplikace a strojvůdce ihned na displeji uvidí, jak daleko je vlak od něj a může tak včas zastavit. Aplikace spustí alarm, když budou vlaky od sebe vzdáleny půl kilometru," vysvětlil Václav Nebeský.

Novou aplikaci si pochvaluje i hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

„Od tragické nehody vlaků u Perninku jsme prakticky neustále v kontaktu s vedením Českým drah a velmi oceňujeme, že přišlo s rychlým řešením, které pomůže zamezit nehodám na tratích bez automatického zabezpečovacího zařízení. Dohodli jsme se také, že využijeme systémy Českých drah i pro složky IZS, aby měly pro případnou nehodu na železnici v našem kraji přehled o průjezdech vlaků na jednotlivých tratích,“ poznamenal hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Aplikace do tabletů poslouží i celému systému Integrovaného záchranného systému. Hasiči, policisté i záchranáři tak budou mít aktuální přehled o tom, kde přesně se nehoda stala a jak se tam nejrychleji dostat.

Po třech měsících v Aši dokončili náročnou opravu zhruba sto let starého zahradního domku. Ten se nachází na pozemku mateřské školy v Nohově ulici.
V Aši zachránili sto let starý domek. Hrozila jeho demolice

„U každé nehody je klíčové, kde přesně se stala a jak nejrychleji se můžeme ke zraněným dostat. U železničních tratích je zrádné to, že se vyskytují mnohdy ve špatně přístupných terénech. Takže je pak problém dohledat naprosto přesně místo události a a co nejrychlejší cestu k němu. Když budeme mít tuto aplikaci, tak si můžeme dopředu zobrazit, kde se drážní vozidla nachází," poznamenal ředitel HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf.

Aplikaci do tabletů dostanou kromě strojvůdců na trati Karlovy Vary - Potůčky i strojvůdci na tratích Choceň – Litomyšl a Domažlice – Tachov.

„Zkušební provoz chceme ukončit během tří týdnů. Následně budeme získaná data vyhodnocovat," dodal generální ředitel Českých drah.