Z Chebu křížem krážem, to je název cyklu několika přírodovědných přednášek chebského muzea. Tento rok zahájilo Muzeum Cheb jeho osmý ročník přednáškou s názvem Kostarika, ráj mezi dvěma oceány. Přednášejícím se stal Vít Grulich z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity (MU) v Brně. Ten se do Kostariky podíval před třemi lety. Mnoho lidí například překvapilo, že Kostarika nemá armádu.

„Tato země je velmi bezpečná a velmi kulturně vyspělá. Nemá však armádu,“ zahájil svou přednášku Vít Grulich. „Ušetřené prostředky za armádu vkládá Kostarika do policie a do škol,“ upřesnil své vyprávění. Kostarika sama nemá velké nerostné bohatství, ale vyrábí se tam mnoho léků a komponentů do počítačů.

„Občané této země velmi dbají na to, aby tamní příroda byla velice zachovalá a aby ji nikdo neničil. Možná právě proto je jednou z nejdražších destinací ve Střední Americe,“ popsal Grulich s tím, že velkou část území Kostariky pokrývají sopky. U lidí vzbudila přednáška nadšení. „Chodím na přednášky pravidelně a vždy mě dokážou něčím zaujmout,“ řekla Jana Malá z Chebu.

Velikost Kostariky je podobná jako rozloha Slovenska. „Celková rozloha této země činí jednapadesát tisíc čtverečních kilometrů, což je téměř to samé jako rozloha republiky našich slovenských sousedů,“ podotkl Vít Grulich. Nejvyšší zastoupení mají na Kostarice rostliny. Nachází se jich tu čtyřikrát více než v České republice. „Celkem se v této zemi nalézá dvanáct tisíc druhů rostlin,“ uvedl Grulich. „U nás to jsou přibližně dva tisíce druhů rostlin a jen orchidejí je tam známo tisíc pět set druhů, “ porovnal Vít Grulich. Dokonce se v Kostarice nacházejí i miniaturní druhy orchidejí, které nejsou téměř ani vidět.

„Přednášky v chebském muzeu jsou vždy přínosem,“ řekla další z návštěvnic Jana Holubová. „Neměla jsem ani tušení, jak některé země mohou vypadat,“ usmála se. Plazů se v zemi nachází více než dvě stě druhů. Přírodovědné přednášky budou v chebském muzeu pokračovat i nadále. Na programu je například přednáška Jakuba Halaše, biologa a ředitele Muzea Říčany, s názvem Kyrgyzstán – výlet do Ťan-Šanu.