Přidali se tak k celorepublikové akci Agrární komory a Zemědělského svazu. Změny podle nich nespravedlivě zvýhodňují malé zemědělce. Na změně dotačních pravidel pro léta 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství zvýšilo podíl peněz určených pro menší zemědělce a omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

„Uspořádali jsme celorepublikovou akci. U nás na Karlovarsku konkrétně na dvou místech. S traktory jsme vyjížděli z Klestů u Františkových Lázní na Pomezí a ze Pšova na Karlovarsku směrem na Plzeň. Chceme podpořit všechny zemědělce v České republice, respektive všechny produkční. Současná vláda připravuje velmi důležitý strategický plán, který se musí do konce tohoto měsíce odeslat evropské komisi. Pokud jej schválí, tak se podle toho zařídí i vnitřní, řekněme zemědělská politika. Navrhovaná pravidla pro zemědělce, kteří produkují potraviny pro celý český národ a živí jej, jsou nevyhovující,“ říká předseda představenstva Regionální Agrární komory pro Karlovarský kraj Pavel Brandl.

Ilustrační foto
Bez slitování: Školák v Chebu znásilnil pětiletou holčičku, pak ji utopil

Podle něho se chystaná změna v Karlovarském kraji dotkne jen malé skupiny začínajících zemědělců. "Podle navržených pravidel jsou velmi zvýhodněni. Měli by dostávat dotace na hektar o dvě stě procent vyšší oproti jiným zemědělcům, kteří produkují obilí a chovají dobytek, jak spočítali naši experti. To znamená, že by začínajícím zemědělcům stačilo jen posekat a dotace by dostali bez jakýkoliv povinností cokoliv produkovat,“ vysvětluje.

„Nemáme nic proti tomu, aby začínající zemědělci dostávali dotace, ale všude v Evropě je obvyklé, že se tato pomoc pohybuje okolo deseti až dvanácti procent. U nás se ale navrhuje dvacet tři procent, čímž je tato skupina výrazně zvýhodněna,“ zdůrazňuje.

Navrhované změny by se negativně dotkly i firmy Zephyr Františkovy Lázně. "Týkají se firem nad pět set hektarů, které zaujímají osmdesát pět procent živočišné produkce v České republice. Ve výsledku většina těchto firem utrpí ekonomickou škodu. Jakmile se výroba stane těžce neekonomická, tak s ní firmy skončí a tím se roztočí dodavatelská spirála, kdy české zpracovatelské řetězce nebudou mít suroviny od českých zemědělců a budou brát od zahraničních. To bychom se mohli rozloučit z českými výrobky," říká Martin Vacek ze zmíněné firmy.