Jako ideální počasí pro vývoj a růst rostlin označují zemědělci na Chebsku současné chladnější počasí s občasnými srážkami. Přesto ale leckde důvod k radosti nemají. Déšť totiž přišel pro některé choulostivější rostliny příliš pozdě.
„Na některých místech zaschly jařiny, na polích kolem Křižovatky odešel mák. Citlivější rostliny prostě to střídání teplot, mráz a nedostatek vody nevydržely,“ řekl místopředseda Agrární komory Karlovarského kraje Vladimír Tůma. „Lidem se víc líbí, když je teplota kolem pětadvaceti stupňů, ale pro nás zemědělce je ideální, pokud toho tepla není příliš. I teď, když občas zaprší, je citelný nedostatek spodní vody. Ale je pravda, že tady na Chebsku to není zas tak tragické, jako jinde. Jsou oblasti, kde deště přišly pozdě a úroda úplně zaschla.“
Suché a teplé měsíce v začátku letošního roku budou mít podle odborníků vliv i na výnos a rozvoj plísní.
„Na začátku se rostliny hnojí, aby založily velký klas. Bohužel, letos hnojiva nerozpustil déšť, takže zůstala ležet na půdě a ke kořenům rostlin se dostala až v těchto dnech, když konečně pořádně zapršelo,“ vysvětluje soukromý zemědělec Gabriel Kužel. „Teď je ale vývojová fáze rostlin tak daleko, že pomocné látky už působí jen na růst zelené hmoty, nikoli na klas. Navíc lze předpokládat masivní rozvoj plísní. To ale lze zvládnout vhodným postřikem.“
Zemědělci se obávají, že jim na zdecimovaných polích navíc zaúřadují hraboši. Také je trápí, zda se jim letos podaří nasušit dostatečné množství sena pro dobytek. „Tráva kvůli suchu nenarostla a to bychom koncem května měli sekat. Je otázkou, jaká bude druhá seč. Naši předci ale říkali studený máj v stodole ráj, tak uvidíme, jestli to bude platit i dnes,“ doufá Vladimír Tůma.