Kvůli možnému rozšíření katarální horečky u skotu a ovcí, která už zasáhla příhraniční regiony Bavorska a Saska, nesmějí chovatelé bez krevního vyšetření a svolení veterináře odvážet zvířata mimo chebský region.

Znamená to, že kvůli karanténě nesmí prodávat. Opatření však podle chovatelů přichází v nejméně vhodnou dobu, kdy se prodává mladý skot.
Problémy řeší i Agro–kombinát v Dolním Žandově na Chebsku.

I tam měli připraveny k prodeji mladé kusy dobytka. „Zatím je předčasné počítat škody. Určitě se zvýší náklady za veterinární prohlídky po skončení karantény. Navíc o dobytek z postižené oblasti nemusí být zájem. Tady vidím případné ztráty,“ předpokládá ředitel podniku Vladimír Tůma. „V kraji navíc nejsou jatka, a nemůžeme prodávat zvířata ani na maso. Máme jedna vlastní s velmi omezenou kapacitou. Nyní musíme pouze čekat, jak se situace vyvine, a poté rozhodneme o dalším postupu,“ sdělil ředitel. S jednou pozitivní zprávou přichází ředitelka Krajské veterinární správy Karlovarského kraje Mária Slepičková. „Budeme zemědělcům udělovat výjimky pro pohyb zvířat mimo karanténu. Týká se to právě převozu na jatka, místní porážky a místního obchodování. Každý o to ale musí osobně zažádat. Po podrobném prošetření pak můžeme udělit výjimku,“ potvrdila.

Případ mají řešit i úředníci z Bruselu a pomoc přislíbil i ministr zemědělství Petr Gandalovič.
„Podnikání zemědělců je postavené na tom, že prodávají vykrmený dobytek,“ řekl ředitel regionální agrární komory v Chebu Josef Erhard.
„Pochopitelně nám vznikají ztráty. Zvířata se musí dále krmit, rostou náklady na ustájení. My budeme k celé situaci dělat celokrajskou poradu, kam pozveme i ředitele agrární komory, ale těžko říct, kdy se to vyřeší. Původně jsme počítali s tím, že se opatření omezí jen na ovce, ale rozšířilo se na všechen dobytek.“

Jak dále uvedl, zatím se nákaza katarální horečkou mezi dobytkem v chebském regionu neobjevila.
„Veterináři to hlídají. Pokud se nákaza objeví, bude následovat karanténa. Doufáme, že jestli bude chladnější počasí, šíření se zamezí, protože součané oteplení mu jen nahrává. Onemocnění totiž roznášejí především komáři.
Onemocnění se nemůže přenést na lidi.