VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlák z Tepelska se bouří

TEPLÁ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ - Josef Novák nechce, aby firma, která těží v nedalekém lese popadané stromy, jezdila přes jeho pozemky

31.10.2007
SDÍLEJ:

MOJE POLE NENÍ SILNICE! Soukromý zemědělec Josef Novák z Hošťce u Teplé ukazuje, jak vypadá jeho pozemek po několika dnech svážení dřeva. Obává se, že jakmile na louku přijedou těžké automobily, aby klády odvezly, bude to ještě horší. Foto: DENÍK/ Jitka Dolanská

Na ostří nože se vyhrotil spor mezi soukromým zemědělcem Josefem Novákem a městem Teplá. Firma, kterou si město najalo, totiž hodlá přes jeho pozemky svážet z městských lesů padlé stromy. A to zemědělec z Hošťce u Teplé, který své ekologické telecí dodává na trhy v Německu a ve Francii, nechce za žádnou cenu připustit.

„Nemáme jinou možnost, jak se do této oblasti dostat. A kalamitu, kterou má na svědomí orkán Kyrill, zlikvidovat musíme,“ vysvětluje odborný lesní hospodář Jaroslav Větrovec.

„Ať jezdí po původních cestách,“ nabízí řešení zemědělec. „Nejprve je ale budou muset upravit a zpevnit, jinak na prvních deseti metrech vůz zapadne. To by ale stálo miliony, takže je pohodlnější si pro dřevo přijet po cizím. “

Spor dospěl tak daleko, že se jím zabýval odbor životního prostředí Městského úřadu v Mariánských Lázních. Ten rozhodl, že zemědělec je povinen dopravu přes svoje pozemky strpět a případnou škodu vymáhat na majiteli lesa. „Důvodů je několik,“ uvedl vedoucí odboru Jan Němický, který o povolení rozhodl. „Jedná se o lokalitu, kde nejde dříví přiblížit ani odvézt jinak než přes předmětné pozemky. Hrozí, že porosty napadne podkorní kalamitní hmyz a navíc se jedná o kalamitní dřevní hmotu z počátku letošního roku, kterou je vlastník lesa ze zákona povinen přednostně zpracovávat.“

Novák se však obává, že jakmile těžké vozy vjedou na jeho pole, udělají mu z něj tankodrom. „Na rozježděnou plochu nebudu moct vyjet se strojem. Jak to posekám? Ještě pořádně nezačali a už teď odhaduji, že škoda je vyšší než 10 tisíc korun. Každý večer po nich musím opravit elektrický ohradník, aby mi dobytek neutekl na nedalekou trať,“ vypočítává Novák útrapy, které mu v souvislosti s těžbou nastaly.
„Abychom minimalizovali škody, budeme vjíždět na soukromý pozemek jen v době sucha nebo zámrazu,“ vysvětluje správce lesa Větrovec s tím, že některým škodám se ale při přibližování a nakládání dřeva zkrátka zabránit nedá .
Novák však ustoupit nechce a je odhodlán bránit svoje pozemky za každou cenu dál. O problému informoval dopisem tento týden i ministra zemědělství.

Komentář k tomuto článku najdete zde:

Rozhodnutí a výrok Městského úřadu Mariánské Lázně

Městský úřad Mariánské Lázně, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy lesů příslušný podle ust. § 7 odst. 2 zákona č.128/2000 Sb., o obcích, ust. !2 odst. 1 zákona č. 314/20002 Sb., o ustanovení obcí srozšířenou působností a podle ust. § 48 odst. 1 písm. k) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, ve znění platných předpisů (dále jen zákon) po provedeném správním řízení, jehož účastníky dle ust. § 27 odst. 1 zákona č.500/2004 Sb., správní řád jsou:


- Město Teplá, Masarykovo nám. 143, 364 61 Teplá

- Josef Novák, Hostec 27, 364 61 Teplá


stanoví


podle §34 odst. 3 a 4 zákona


podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích

Zlesních pozemků p.p.č. 232/1, p.p.č. 293/1, p.p.č.281/6, p.p.č.168/3, p.p.č.294/3

vk.ú.Hoštec, obec Teplá, lze provést dopravu vytěženého dříví přes pozemky p.p.č.169/1, p.p.č.278, p.p.č.221/1 k.ú. Hostec, obec Teplá, jejichž vlastníkem je Josef Novák, bytem Hostec 27, 364 61 Teplá.

 • Doba lesní dopravy je od 1.10.2007-28.2.2008.
 • Způsob lesní dopravy: průjezd prostředků pro přibližování a odovz dříví, přibližování dříví zlesních porostů na kraj pozemků sousedící slesními pozemky, odvoz dříví přes tyto pozemky.
 • Rozsah lesní dopravy je cca 200 m3 dříví vzniklé zkalamity na počátku roku 2007.
 • Žadatel je povinnen do 15 dnů od skončení lesní dopravy uvést povrch použitého
 • Cizího pozemku do původního stavu a tuto skutečnost oznámit vlastníkovi pozemků.

 • Náhrada za použití cizích pozemků se stanoví ve výši 500 Kč, zadavatel je povinen ji
 • Uhradit vlastníkovi cizích pozemků do 15 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.

  Odkladný účinek včas podaného odvolání se vylučuje ve smyslu § 85 odst. 2, písm. a), b).

  2. Odvodnění:

  Žadatel Město Teplá sdělil dne 22.8. 2007, MěÚ Mariánské Lázně, odboru životního prostředí, jako orgánu státní správy lesů, že se mu nepodařilo uzavřít dohodu svlastníkem pozemků panem Josefem Novákem, bytem Hostec 27, 364 61 Teplá o lesní dopravě přes jeho pozemky, předložil potřebné podklady a požádal o vydání rozhodnutí. MěÚ Mar. Lázně, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy lesů na základě výše uvedených skutečností zahájil správní řízení dne 22.8.2007 a nařídil ústní jednání na den 30.8.2007.

  Ztohoto jednání se vlastník pozemků přes které má jít lesní dopravou přes pozemky, které vlastní. Na základě této skutečnosti nařídil správní orgán nové ústní jednána na den 10.9. 2007.

  Úředního jednání se zúčastnilo Město Teplá jako vlastník pozemků, pan Josef Novák se jednání bez omluvy nedostavil, ani nepodal ve stanoveném termínu své stanovisko kdané věci. Vlastník lesních pozemků na tomto jednání znovu potvrdil, že trvá na nařízení stanovení podmínek lesní dopravy přes cizí pozemky. Správní orgán posoudil žádost Města Teplá a stanovil podmínky za jakých lze provést lesní dopravu přes cizí pozemky. Tyto podmínky jsou uvedeny ve výrokové části tohoto rozhodnutí. Správní orgán stanovil podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích ztěchto důvodů:

  - jedná se o lokalitu, kde nejde dříví přiblížit ani odvést jinak než přes předmětné pozemky

  - hrozí nebezpečí ohrožení stávajících porostů podkorním kalamitním hmyzem

  - jedná se o kalamitní dřevní hmotu zpočátku roku 2007, kterou je vlastník lesa ze zákona povinen přednostně zpracovávat.

  Toto rozhodnutí o stanovení podmínek lesní dopravy po cizích pozemcích nemá podle § 85 odst. 2, písm.a), b), zákona č.500/2005 Sb., správní řád odkladný účinek ztoho důvodu, že to vyžaduje naléhavě veřejný zájem a zdůvodu, že hrozí vážná újma účastníku řízení Městu Teplá. Lesní ekosystém je třeba posuzovat jako celek a je nepřípustné ohrozit stabilitu předmětných lesních porostů tím, že kalamitní dříví nebudu včas přiblíženo a odvezeno a je zde reálná hrozba přemnožení podkorních kalamitních škůdců a vneposlední řadě i ekonomické ztráty, které mohou vzniknout vlastníkovi lesa.

  Doba trvání lesní dopravy byla stanovena tak, aby ji mohl žadatel provést vdobě sucha, zámrazu, případně sněhu a omezil tak případné škody na předmětných pozemích.

  Náhrada za použití cizích pozemků byla stanovena orgánem státní správy lesů a to na jednání dne 10.9. 2007.

  Vlastník pozemků pan Josef Novák je povinen provádění lesní dopravy podle tohoto rozhodnutí strpět.

  Poučení o odvolání

  Proti tomuto rozhodnutí je možné podat odvolání do 15ti dnů od jeho doručení ke Krajskému úřadu Karlovarské kraje, prostřednictvím odboru životního prostředí MěÚ Mariánské Lázně. Výrok o vyloučení odkladného účinku odvolání je součástí rozhodnutí ve věci, proti tomuto výroku se nelze odvolat.

  31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 24 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Údržbáři - provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o pozici "údržbáři - provozní elektrikáři" !!! Místo výkonu práce: pekárna Klimentov, Klimentov 135, Velká Hleďsebe. Pracovní poměr na dobu určitou - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Vhodné pro zájemce/kyně z okolí Mariánských Lázní, Plané a Tachova. Mzdové ohodnocení: 24.000,- Kč (nástupní plat), po zapracování možné navýšení na 27.000,- Kč až 30.000,- Kč. Pracovní doba: Po-Ne dle plánu směn (6:00-14:00 h, 14:00-22:00 h a 22:00-6:00 h). Požadujeme: praxe v oboru 2 roky, oprávnění dle vyhlášky 50 (§ 6, 7). Nabízíme: podnikové stravování, dovolená navíc, náborový příspěvek ve výši 4.000,- Kč. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Penam, a.s. -002, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Jana Čápová, +420 354 625 881. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 12 530 Kč Strážníci Strážník/ce městské policie. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12530 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: strážník/ce městské policie, Místo výkonu práce: správní obvod obce s rozšířenou působností Cheb, Termín nástupu: 1.2.2019 nebo dle dohody, Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Požadavky:, dle § 4, zákona ČNR č. 553/1991 Sb. může být strážníkem občan České republiky, který:, - je bezúhonný, - je spolehlivý, - je starší 18 let, - je zdravotně způsobilý, - dosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou., , Dále požadujeme:, - orientace v zákonu ČNR č. 553/1991 Sb., - orientace v zákonu o obcích č.128/2000 Sb., - řidičský průkaz skupiny B, - fyzické předpoklady, - základní znalost práce na PC, - základní znalost NJ nebo AJ., , Nabízíme:, - náborový příspěvek ve výši 70.000,- Kč, - možnost získání služebního bytu po dobu trvání pracovního poměru u MP Cheb, - zaměstnanecké benefity (stravenky, příspěvky ze sociálního fondu na kulturní a sportovní akce, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dopravu do zaměstnání aj.), - bezplatné výstrojní náležitosti, - možnost bezplatného využívání posilovny MP., , Platové náležitosti:, - do doby složení zkoušky na MVČR zařazení v 5. platové třídě, po úspěšném vykonání zkoušky a získání odborné způsobilosti zařazení do 7. platové třídy, - rizikový příplatek 7.500,- Kč/měsíc, - osobní příplatek 1.000,- až 5.000,- Kč/měsíc dle dosažených pracovních výsledků, - příplatek za směnnost 500,- Kč/měsíc, - příplatek za práci o víkendu a ve svátek, - příplatek za práci v noci, - příplatek za práci přesčas., , Výčet dokladů, které je nutné předložit:, - vyplněnou žádost o přijetí do pracovního poměru (tiskopis je k dispozici na podatelně, MěÚ Cheb a na internetových stránkách www. cheb.cz), - strukturovaný životopis s údaji o dosavadní praxi a dovednostech uchazeče, - ověřená kopie dokladu o dosažení minimálně středního vzdělání s maturitní zkouškou, - bezúhonnost uchazeče o zaměstnání strážníka podle zákona č. 553/1991 Sb., § 4a), odstavce 1 písm. a) se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů, který nesmí být starší 3 měsíců, - bezúhonnost uchazeče o zaměstnání strážníka podle zákona č. 553/1991 Sb., § 4a), odstavce 1, písm. b) a c) prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců, - spolehlivost uchazeče o zaměstnání strážníka podle zákona č. 553/1991 Sb., § 4b), odstavce 1, prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců., , Přijímací řízení zahrnuje:, - testy fyzické způsobilosti, - ústní pohovor, - psychologické vyšetření, - vstupní lékařská prohlídka., , Lhůta pro podání přihlášek: do 04.01.2019 včetně., , Místo a způsob podání přihlášky:, - osobně na podatelně MěÚ Cheb, - písemně na adrese: Městský úřad Cheb, odbor kanceláře starosty, Skoupá Pavlína, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 14/1, 350 20 Cheb.. Pracoviště: Město cheb -007, 350 02 Cheb 2. Informace: Pavlína Skoupá, +420 354 440 511. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 11 200 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM !!! Místo výkonu práce: polévkový bar "Máneska", Mánesova 5, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Zkrácený úvazek 30 hod/týdně. Pracovní doba: dle domluvy. Náplň práce: pomoc v kuchyni, vaření polévek, omáček, saláty, úklid pracovní plochy, výdej jídel v rozmezí 11:00-14:00 h. Požadujeme: vyučení v oboru není podmínkou (postačuje praxe). Nabízíme: podnikové stravování, zvláštní prémie. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (8:00-11:00 h).. Pracoviště: Ing. olga mastná -004, Mánesova, č.p. 989, 350 02 Cheb 2. Informace: Jiří Straka, +420 777 938 321. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 14 000 Kč Pracovníci kalkulací, cen a nákladů Kalkulant/ka (tvorba cen). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pekařská 3, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní úvazek plný nebo zkrácený (30 hod/týdně). Mzdové ohodnocení: 14.000,- Kč až 25.000,- Kč (dle konkrétní výše úvazku). Pracovní doba: Po-Pá 6:00-14:30 h (a dle dohody na zkrácený 30-ti hodinový úvazek týdně). Náplň práce: tvorba cen, komunikace s dodavateli a odběrateli. Požadujeme: nutná znalost práce na PC, znalost NJ. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (12:00-13:00 h).. Pracoviště: Skalex spol. s r.o. -001, Pekařská, č.p. 1712, 350 02 Cheb 2. Informace: Miroslav Chládek, +420 608 870 575.

  Ilustrační foto

  Za nepovedenou krádež mýdel hrozí muži tři roky

  Vánoční strom zdobí Národní třídu.
  3

  FOTO: Strom zdobí Národní třídu

  Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

  Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

  Zakážou vstup do lesa

  Aš - Zajištění bezpečnosti osob a také lepší podmínky pro ulovení přemnoženého jelena evropského.

  Ve hře je nový krytý bazén

  Cheb - Postavit nový bazén plánuje město Cheb. Ten současný je totiž podle nynějšího vedení města už zastaralý a potřebuje obnovit.

  Miminka Chebského deníku

  Chebsko - Právě jsme se narodili…

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  https info

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT