VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedlák z Tepelska se bouří

TEPLÁ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ - Josef Novák nechce, aby firma, která těží v nedalekém lese popadané stromy, jezdila přes jeho pozemky

31.10.2007
SDÍLEJ:

MOJE POLE NENÍ SILNICE! Soukromý zemědělec Josef Novák z Hošťce u Teplé ukazuje, jak vypadá jeho pozemek po několika dnech svážení dřeva. Obává se, že jakmile na louku přijedou těžké automobily, aby klády odvezly, bude to ještě horší. Foto: DENÍK/ Jitka Dolanská

Na ostří nože se vyhrotil spor mezi soukromým zemědělcem Josefem Novákem a městem Teplá. Firma, kterou si město najalo, totiž hodlá přes jeho pozemky svážet z městských lesů padlé stromy. A to zemědělec z Hošťce u Teplé, který své ekologické telecí dodává na trhy v Německu a ve Francii, nechce za žádnou cenu připustit.

„Nemáme jinou možnost, jak se do této oblasti dostat. A kalamitu, kterou má na svědomí orkán Kyrill, zlikvidovat musíme,“ vysvětluje odborný lesní hospodář Jaroslav Větrovec.

„Ať jezdí po původních cestách,“ nabízí řešení zemědělec. „Nejprve je ale budou muset upravit a zpevnit, jinak na prvních deseti metrech vůz zapadne. To by ale stálo miliony, takže je pohodlnější si pro dřevo přijet po cizím. “

Spor dospěl tak daleko, že se jím zabýval odbor životního prostředí Městského úřadu v Mariánských Lázních. Ten rozhodl, že zemědělec je povinen dopravu přes svoje pozemky strpět a případnou škodu vymáhat na majiteli lesa. „Důvodů je několik,“ uvedl vedoucí odboru Jan Němický, který o povolení rozhodl. „Jedná se o lokalitu, kde nejde dříví přiblížit ani odvézt jinak než přes předmětné pozemky. Hrozí, že porosty napadne podkorní kalamitní hmyz a navíc se jedná o kalamitní dřevní hmotu z počátku letošního roku, kterou je vlastník lesa ze zákona povinen přednostně zpracovávat.“

Novák se však obává, že jakmile těžké vozy vjedou na jeho pole, udělají mu z něj tankodrom. „Na rozježděnou plochu nebudu moct vyjet se strojem. Jak to posekám? Ještě pořádně nezačali a už teď odhaduji, že škoda je vyšší než 10 tisíc korun. Každý večer po nich musím opravit elektrický ohradník, aby mi dobytek neutekl na nedalekou trať,“ vypočítává Novák útrapy, které mu v souvislosti s těžbou nastaly.
„Abychom minimalizovali škody, budeme vjíždět na soukromý pozemek jen v době sucha nebo zámrazu,“ vysvětluje správce lesa Větrovec s tím, že některým škodám se ale při přibližování a nakládání dřeva zkrátka zabránit nedá .
Novák však ustoupit nechce a je odhodlán bránit svoje pozemky za každou cenu dál. O problému informoval dopisem tento týden i ministra zemědělství.

Komentář k tomuto článku najdete zde:

Rozhodnutí a výrok Městského úřadu Mariánské Lázně

Městský úřad Mariánské Lázně, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy lesů příslušný podle ust. § 7 odst. 2 zákona č.128/2000 Sb., o obcích, ust. !2 odst. 1 zákona č. 314/20002 Sb., o ustanovení obcí srozšířenou působností a podle ust. § 48 odst. 1 písm. k) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, ve znění platných předpisů (dále jen zákon) po provedeném správním řízení, jehož účastníky dle ust. § 27 odst. 1 zákona č.500/2004 Sb., správní řád jsou:


- Město Teplá, Masarykovo nám. 143, 364 61 Teplá

- Josef Novák, Hostec 27, 364 61 Teplá


stanoví


podle §34 odst. 3 a 4 zákona


podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích

Zlesních pozemků p.p.č. 232/1, p.p.č. 293/1, p.p.č.281/6, p.p.č.168/3, p.p.č.294/3

vk.ú.Hoštec, obec Teplá, lze provést dopravu vytěženého dříví přes pozemky p.p.č.169/1, p.p.č.278, p.p.č.221/1 k.ú. Hostec, obec Teplá, jejichž vlastníkem je Josef Novák, bytem Hostec 27, 364 61 Teplá.

 • Doba lesní dopravy je od 1.10.2007-28.2.2008.
 • Způsob lesní dopravy: průjezd prostředků pro přibližování a odovz dříví, přibližování dříví zlesních porostů na kraj pozemků sousedící slesními pozemky, odvoz dříví přes tyto pozemky.
 • Rozsah lesní dopravy je cca 200 m3 dříví vzniklé zkalamity na počátku roku 2007.
 • Žadatel je povinnen do 15 dnů od skončení lesní dopravy uvést povrch použitého
 • Cizího pozemku do původního stavu a tuto skutečnost oznámit vlastníkovi pozemků.

 • Náhrada za použití cizích pozemků se stanoví ve výši 500 Kč, zadavatel je povinen ji
 • Uhradit vlastníkovi cizích pozemků do 15 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.

  Odkladný účinek včas podaného odvolání se vylučuje ve smyslu § 85 odst. 2, písm. a), b).

  2. Odvodnění:

  Žadatel Město Teplá sdělil dne 22.8. 2007, MěÚ Mariánské Lázně, odboru životního prostředí, jako orgánu státní správy lesů, že se mu nepodařilo uzavřít dohodu svlastníkem pozemků panem Josefem Novákem, bytem Hostec 27, 364 61 Teplá o lesní dopravě přes jeho pozemky, předložil potřebné podklady a požádal o vydání rozhodnutí. MěÚ Mar. Lázně, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy lesů na základě výše uvedených skutečností zahájil správní řízení dne 22.8.2007 a nařídil ústní jednání na den 30.8.2007.

  Ztohoto jednání se vlastník pozemků přes které má jít lesní dopravou přes pozemky, které vlastní. Na základě této skutečnosti nařídil správní orgán nové ústní jednána na den 10.9. 2007.

  Úředního jednání se zúčastnilo Město Teplá jako vlastník pozemků, pan Josef Novák se jednání bez omluvy nedostavil, ani nepodal ve stanoveném termínu své stanovisko kdané věci. Vlastník lesních pozemků na tomto jednání znovu potvrdil, že trvá na nařízení stanovení podmínek lesní dopravy přes cizí pozemky. Správní orgán posoudil žádost Města Teplá a stanovil podmínky za jakých lze provést lesní dopravu přes cizí pozemky. Tyto podmínky jsou uvedeny ve výrokové části tohoto rozhodnutí. Správní orgán stanovil podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích ztěchto důvodů:

  - jedná se o lokalitu, kde nejde dříví přiblížit ani odvést jinak než přes předmětné pozemky

  - hrozí nebezpečí ohrožení stávajících porostů podkorním kalamitním hmyzem

  - jedná se o kalamitní dřevní hmotu zpočátku roku 2007, kterou je vlastník lesa ze zákona povinen přednostně zpracovávat.

  Toto rozhodnutí o stanovení podmínek lesní dopravy po cizích pozemcích nemá podle § 85 odst. 2, písm.a), b), zákona č.500/2005 Sb., správní řád odkladný účinek ztoho důvodu, že to vyžaduje naléhavě veřejný zájem a zdůvodu, že hrozí vážná újma účastníku řízení Městu Teplá. Lesní ekosystém je třeba posuzovat jako celek a je nepřípustné ohrozit stabilitu předmětných lesních porostů tím, že kalamitní dříví nebudu včas přiblíženo a odvezeno a je zde reálná hrozba přemnožení podkorních kalamitních škůdců a vneposlední řadě i ekonomické ztráty, které mohou vzniknout vlastníkovi lesa.

  Doba trvání lesní dopravy byla stanovena tak, aby ji mohl žadatel provést vdobě sucha, zámrazu, případně sněhu a omezil tak případné škody na předmětných pozemích.

  Náhrada za použití cizích pozemků byla stanovena orgánem státní správy lesů a to na jednání dne 10.9. 2007.

  Vlastník pozemků pan Josef Novák je povinen provádění lesní dopravy podle tohoto rozhodnutí strpět.

  Poučení o odvolání

  Proti tomuto rozhodnutí je možné podat odvolání do 15ti dnů od jeho doručení ke Krajskému úřadu Karlovarské kraje, prostřednictvím odboru životního prostředí MěÚ Mariánské Lázně. Výrok o vyloučení odkladného účinku odvolání je součástí rozhodnutí ve věci, proti tomuto výroku se nelze odvolat.

  31.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

  Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Stavební práce - zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: Velká Hleďsebe. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Pracovní doba: Po-Pá 7:00-18:00 h, So 7:00-14:00 h. Požadujeme: manuální zručnost, praxe ve stavebnictví, řidičský průkaz sk. B, výhodou znalost strojních omítek, zateplovacího systému. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem - následná osobní schůzka proběhne na adrese Panenská 399, 347 01 Tachov.. Pracoviště: Michal zámečník -001, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Michal Zámečník, +420 731 189 843.

  Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 19 000 Kč

  Číšníci a servírky Číšník/servírka nezaučený/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hotel Monty, Příkrá 218/4, 353 01 Mariánské Lázně a Hotel Excelsior, Hlavní třída 121/46, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní úvazek plný nebo zkrácený (20 hod/týdně). Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (6:00-21:00 h). Náplň práce: číšník/servírka v hotelové restauraci (snídaně a večeře formou bufetových stolů). Požadujeme: vyučení v oboru "číšník/servírka", praxe na pozici "číšník/servírka", příjemné vystupování, spolehlivost, základní znalost NJ a RJ. Nabízíme: k základní mzdě jsou vypláceny měsíční motivační odměny a zákonné příplatky, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, jazykové kurzy, možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 10:00-13:00 h) anebo e-mailem anebo osobně na adrese Hotel Monty, Příkrá 218/4, 353 01 Mariánské Lázně (Po-Pá 10:00-13:00 h).. Pracoviště: Gala hotels, s.r.o., Hlavní třída, č.p. 121, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Marcela Šneiderová, +420 724 015 492.

  Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 500 Kč

  Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pivovarská 1677/19, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Nástup možný ihned. Pracovní doba: nepravidelná pracovní doba dle otevírací doby prodejny (Po-Ne 9:00-20:00 h). Náplň práce: zástupce/kyně vedoucí do prodejny hraček. Požadujeme: praxe ve vedení lidí, flexibilita, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zodpovědost, slušné a příjemné vystupování, dobré komunikační dovednosti, orientace na zákazníka, zodpovědný přístup k práci. Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem; své životopisy zasílejte na e-mail kariera@dracik.cz (do předmětu prosím uveďte "Cheb/zástup").. Pracoviště: Dráčik - duvi cz s.r.o. -001, Pivovarská, č.p. 1677, 350 02 Cheb 2. Informace: Pavla Jírová, +420 739 658 393.

  Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

  Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruská 88/8, 353 01 Mariánské Lázně. Nástup dle dohody. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Vhodné i pro absolventy škol, nevyučené v oboru rádi zaučíme. Pracovní doba: turnusové služby 7:00 - 19:00 hodin. Náplň práce: obsluha hotelových hostů. Ke mzdě jsou vypláceny mzdové bonusy, prémie. Požadujeme: příjemné vystupování, ochota učit se novým věcem, zájem o obor a nové trendy v oblasti gastronomie, základní znalost NJ (ostatní jazyky výhodou). Nabízíme: možnost seberealizace a profesního růstu, motivační finanční ohodnocení, hotelový benefitní program (strava zdarma, sportovní vyžití, vánoční finanční bonus), zázemí moderního a dobře fungujícího čtyřhvězdičkového hotelu). Kontakt pro zájemce: tel. 603 869 751 ,e-mail:m.vobruba@olympiahotel.eu Poskytujeme ubytování s dotací zaměstnavatele. Pracoviště: Olympia hotel, s.r.o., Ruská, č.p. 88, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Šišková, +420 354 931 162.


  Videosouhrn 26.–27. května 2018

  Slušní lidé versus divadelníci a křest Hraběnky šampaňským: videa víkendu

  Ilustrační foto.

  Nastávající maminky se dočkají nové porodnice

  OBRAZEM: Jízda s císařem Karlem I. proti proudu času

  Sokolovsko - Zpět do minulosti se vydali všichni ti, kdo v sobotu nasedli do protokolárního vlaku Karel I. a vyrazili ze Sokolova do Kraslic.

  Proslulá kapela 0609 natáčí nové skladby

  Aš – Skupina 0609 z Aše se po delší odmlce vrací na hudební scénu.

  V knihovně se bude mluvit na téma Němci a Češi za 1. a 3. republiky

  Cheb – Němce a Čechy za 1. a 3. republiky přiblíží v chebské městské knihovně historik a politolog PhDr. Michal Pehr, Ph.D.

  Dětské hřiště vadí starším lidem. Mladí ho naopak vítají

  Sokolov – Nově otevřené dětské centrální hřiště na sokolovském sídlišti Vítězná je trnem v oku zejména starším lidem. Vadí jim, jak doslova říkají, celodenní řev dětí. Tvrdí, že se kvůli tomu zhoršilo bydlení v této lokalitě.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT