Situace je téměř neúnosná. Zemědělci na Chebsku přežívají díky dotacím. Jestli zemědělství bude i na Chebsku v příštích několika letech skomírat, jako je tomu letos, mohou se s ním místní lidé nadobro rozloučit a počítat se zdražením veškerých zemědělských produktů. Ty se totiž budou muset dovážet. Luděk Dolejš z Odravy, který se zabývá rostlinnou výrobou, si myslí, že za problémy je byrokracie.

„Letos to byl slabší rok. Daří se nám přežívat díky dotacím. Situace začíná být neúnosná. Jestli to takhle bude pokračovat, s rostlinnou výrobou u nás budeme nuceni skončit. Nejvíc nám škodí papírování a byrokracie," dodal posmutněle odravský zemědělec.

Podobně letošní sezónu hodnotí také zemědělec Vladimír Tůma, předseda Regionální agrární komory kraje Karlovy Vary a ředitel Agrokombinátu Dolní Žandov. Náklady na výrobu stoupají, a to nejen na krmivo pro zvířata. Zdražují se nové potřebné součástky zemědělských strojů, nafta, energie, krmné směsi – shrnuto, podtrženo – zemědělci to nemají vůbec lehké.
„Tento rok byla sklizeň průměrná," řekl Tůma. „Pravdou je, že sucho postihlo i nás, ale hlavně jiné oblasti, jako je například jih Moravy. Jsme zcela závislí na dotacích – díky nim se nám daří zemědělství na Chebsku ještě udržet," vysvětlil.

„Prodáváme výsledky naší práce za méně, než činí náklady na výrobu. Což je pochopitelně prodělečné. Týká se to hlavně drůbežího masa a mléka. Bohužel ceny budou muset markety brzy zvednout, a pokud tak neučiní, budeme muset skončit. To se promítne na ceně téměř veškerých produktů zemědělství, protože se budou muset dovážet. Z toho důvodu jsme nedávno koupili bývalý ´prasečák´ u Okrouhlé. Stavíme u něj bioplynovou stanici, která by měla napomoci k úspoře financí díky bioplynu," dodal.

Někteří Chebané jsou celou situací znepokojení. Jiní už se dávno obrátili k místním zemědělcům zády a dávají přednost nákupům u našich německých sousedů a zdražení, které se možná kvapem blíží, je příliš nepřekvapuje. „Je to smutné, že se tady zemědělcům příliš nedaří," řekl mladý Cheban Ladislav. „Na druhou stranu je v dnešní době všechno poněkud dražší, takže mi nevadí vzít auto a zajet si například k řezníkovi pro maso do sousedního Německa," potvrdil. Opačně se na celou problematiku dívá důchodkyně Helena Novotná z Mariánských Lázní. „Všechno, co je dovážené, nemusí být nutně dobré," řekla.

„Dřív jsme si mohli dát čerstvé mléko za pár korun, protože pocházelo od místních zemědělců. Nyní si můžete vybrat z mnoha výrobců, ale kvalita se mi už nezdá taková, jako bývala," vysvětlila.