Od začátku listopadu zaznamenávají seismografy zvýšenou seismickou aktivitu v západních Čechách. Během několika hodin se objevilo množství slabších zemětřesení z nichž nejsilnější tři se objevily ve středu kolem půl druhé s magnitudou zhruba ML=2.

Jak uvádí Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky ohniska se nacházejí poblíž obce Černá severně od Lubů v hloubce 8.5 km a zatím se nejedná o otřesy, které by měly být pocítěny. Nicméně nelze vyloučit, že seismická aktivita ještě zesílí a objeví se i otřesy, které místní obyvatelé pocítí nebo uslyší jejich zvukové projevy.

Pokud byste zemětřesení pocítili, můžete zaslat hlášení prostřednictvím makroseismického dotazníku.

Mapa epicenter probíhající seismické aktivity.Mapa epicenter probíhající seismické aktivity.Zdroj: ig.cas.cz

Seismická aktivita má charakter zemětřesného roje, což je sekvence typická pro oblast západních Čech. Zemětřesný roj je takovým druhem seismické aktivity, při níž se seismická energie uvolní nikoli ve formě jednoho silného zemětřesení a případných dotřesů, ale sérií velkého množství (až několika tisíc) slabších jevů v průběhu několika dnů až měsíců. Velká většina rojových zemětřesení je velmi slabá a obyvatelé okolních obcí je nepocítí.

Stavba stanice s denním seismografem v Chlumu Svaté Maří.
K zemětřesení dochází na Chebsku i Kraslicku prakticky neustále

Poměrně silně se zachvěla zem na Slovensku nedávno, a to v pondělí 9. října. Před půl devátou večerní tam seismologické stanice zaznamenaly zemětřesení s magnitudem předběžně 4,9 a epicentrem severozápadně od Humenného. V ten okamžik se rozechvěla i záznamová zařízení na Chebsku i Tachovsku. Jak tehdy uvedl Ústav fyziky Země, PřF MU Brno na sociální síti, zaznamenaly všechny jejich seismologické stanice zemětřesení s magnitudem předběžně 4,9 a epicentrem severozápadně od Humenného na východním Slovensku. Otřes byl výrazně pocítěn na celém Slovensku i v okolních zemích. V blízkosti epicentra vznikly i drobné materiální škody.