Zemětřesení v Karlovarském kraji stále pokračuje. Naštěstí ne v takové intenzitě, jako tomu bylo vloni v květnu, kdy nejsilnější otřes dosáhl 4,5 magnituda. Podle odborníků je však území Karlovarského kraje stále seismicky aktivní. To znamená, že téměř každý den přístroje slabé otřesy zaznamenávají. Například od letošního června do začátku září přístroje zaměřily přes dvě stovky slabých otřesů.
„Je pravdou, že v geofyzikálním ústavu zaznamenáváme stále několik desítek slabých otřesů, které však lidé nepociťují," potvrdil seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze. „Žádný ze záchvěvů půdy nepřesáhl kritickou hranici,kterou by obyvatelé zaznamenali, objevily se pouze na speciálních seismografech," dodal.
Většina otřesů se pohybovala kolem jednoho magnituda. Nejsilnější otřes zaznamenaly přístroje v polovině srpna a záchvěv dosáhl 2,4 magnituda. Lidé podle odborníků začínají cítit otřesy až od třetího stupně.
Podle odborníka Josefa Horálka se otřesy v chebském regionu ozývají již od nepaměti.
„Zemětřesné roje jsou zde pozorovány již od středověku, přičemž přesnější údaje o počtu otřesů a intenzitě byly zaznamenány až v posledních 200 letech," uvedl.
„První jasná zmínka v kronikách o zemětřeseních v západních Čechách a německém Vogtlandu je z roku 1552, další záznamy o intenzivních rojích jsou z let 1626, 1711 a 1770. Nejsilnější zemětřesení v této oblasti se vyskytla v březnu 1872 a v listopadu 1908, síla obou otřesů dosáhla přibližně magnituda 5," dodal Horálek.
Protože je kolem zemětřesení na Chebsku stále mezi obyvatelstvem mnoho otázek, rozhodli se odborníci z Geofyzikálního ústavu v Praze připravit speciální přednášku o vzniku zemětřesení v Karlovarském kraji. Program se odehraje ve spolupráci s městem Skalná v pátek 18. září od 9 do 17 hodin právě ve Skalné. Seminář se tam koná z důvodu 30. výročí silných zemětřesení v západních Čechách. Na programu budou přednášky, které souvisejí se západočeskou zemětřesnou aktivitou, prohlídka seismické stanice ve Skalné a geologické exkurze.