VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemětřesení v kraji by nemělo budovy poškodit

Západní Čechy - Nejviditelnější škodu způsobilo zemětřesení nejspíš v krušnohorské obci Stříbrná. Otřesy poškodily komín na jednom z místních domů a ten následně spadl.

3.6.2014
SDÍLEJ:

SEIZMOGRAF Z VÍKENDOVÉHO zemětřesení ukazuje, jakou sílu mělo na Chebsku.Foto: Deník/Jan Buriánek

Pád komína, drnčení skla, ale i naježený a nevrlý kocour. Právě takové symptomy provázely sobotní otřesy půdy v Karlovarském a zčásti i v Plzeňském kraji. Stejně jako před týdnem zasáhl zemětřesný roj nejcitelněji Chebsko.

„Otřesy půdy měly opět epicentrum pod Novým Kostelem," potvrdil seizmolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu ČR v Praze. Nejsilnější magnitudo, tedy stupeň Richterovy škály, tady vykazovalo sílu 4,5 stupně. A v nejbližší době může přijít ještě další otřes, který může mít opět magnitudo kolem 4,5 stupňů. Se stoprocentní jistotou to však nelze říci. „Chebsko je vůbec typickým místem, kde se zemětřesení objevují po staletí. Sobotní připomíná svým rozsahem to z roku 1985," doplnil seizmolog Horálek.

Nejviditelnější škodu způsobilo zemětřesení nejspíš v krušnohorské obci Stříbrná. Otřesy poškodily komín na jednom z místních domů a ten následně spadl.

„Nemyslím si ale , že za pád komína mohlo samotné zemětřesení," krotí katastrofické scénáře Horálek. K podobným případům podle něj dochází spíše výjimečně, ale nedají se vyloučit. „Podle mého názoru však musel být komín nějakým způsobem poškozený a otřes pouze zkázu dokončil. U nových staveb nebo u opravených staveb je riziko poškození velice malé," doplnil odborník.

I když neobvyklý přírodní živel řádil především v severní části západních Čech, dokázal vyděsit i obyvatele na Plzeňsku. „Bylo 12:38 hodin, to si budu dlouho pamatovat, když začalo drnčet sklo na stole. Vnuk vyběhl ven, protože měl pocit, že musel spadnout barák vedle. A náš kocour se neuvěřitelně naježil," tak popisuje odpolední zachvění půdy ve Švandově ulici na Košutce Marie Lindaurová.

Evu Vaňkovou z Manětína v podstatě ve stejný čas ´vyrušilo´ zemětřesení při popoledním odpočinku, kolem tři čtvrtě na jednu ucítila otřes půdy. „Měla jsem dojem, že na silnici pod okny projelo velké auto. Bylo to ale jenom zdání. Až z internetu jsem se dozvěděla, že se jedná o zemětřesení," uvedla Vaňková, která žije v obci už 29 let a podobnou situaci ještě nezažila. „Také sousedi mi říkali, že slyšeli dunění," uzavřela vyprávění.

Podle seizmologů mírné záchvěvy půdy na západě Čech stále trvají, jen už mají sníženou intenzitu.

„V současnosti naše přístroje registrují sílu magnituda 3 až 3,5 stupně," vyjádřil se Josef Horálek. Přitom právě od hodnoty tří stupňů Richterovy škály odborníci hovoří o zemětřesení.

Seizmolog zároveň připomněl, že otřesy půdy mohou stále pokračovat. „Není vyloučeno, že by v nejbližším období opět přesáhlo zemětřesení hranici čtvrtého stupně magnituda," dodal závěrem Horálek.

Autor: Jan Buriánek, Klára Mrázová

3.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení