Stále mohou obyvatelé Chebska cítit slabé otřesy. Budou následovat další? I na to se Deník ptal Josefa Horálka z Geofyzikálního ústavu.

Je pravděpodobné, že zemětřesení vyvolá vlnu dalších, jako tomu bylo v roce 2008?

Ta otázka není dobře položena. V západních Čechách, tedy na Chebsku a Kraslicku, a na přilehlém území Německa (Vogtland) se napětí v zemské kůře uvolňuje formou zemětřesných rojů, to je v sérii několika set až tisíc slabých zemětřesení, z nichž pouze ta nejsilnější pociťují obyvatelé. Takže v současné době v oblasti Nového Kostela probíhá zemětřesný roj, jehož zatím nejsilnější jevy dosahují magnituda 3, tedy třetí stupeň Richterovy škály. Podobný roj se odehrál na podzim v roce 2000, kdy trval čtyři měsíce, a v říjnu 2008. Ten trval měsíc.

Napětí v kůře se většinou uvolňuje formou jednoho silnějšího zemětřesení s následnými velmi slabými dotřesy.

Zemětřesné roje jsou v tomto ohledu výjimečné a vyskytují se pouze v místech aktivního vulkanismu nebo v místech s vysokou aktivitou korových fluid, což je případ západních Čech.

Projevem korových fluid na povrchu je třeba výskyt minerálních pramenů a suché výrony CO2 v rezervaci SOOS.

Zemětřesné roje v západních Čechách a Vogtlandu byly popsány Crednerem a Knettem před více než 100 lety. Nejsilnější zemětřesné roje v Evropě se vyskytují na Islandu a v mnohých ohledech jsou podobné rojům západočeským.

V současné době republiku trápí celkem silné bouřky. Někteří zemětřesení přičítají právě jim…

Zemětřesné roje jsou záležitostí napětí v zemské kůře. S bouřkou nemají nic společného.

A co napětí v zemské kůře vyvolává?

Nerovnoměrně rozložený tlak hornin, rotace Země…, těch faktorů je více. Představte si desku, kterou nerovnoměrně zatížíte: také v ní vyvoláte napětí. Pokud budete desku dále nerovnoměrně zatěžovat, tak praskne. Vznikne de facto malé 'zemětřesení'.
Velkou roli hrají korová fluida, která mění 'křehkost' horniny.