Jak se vyplatí nebýt zoufalá, ale zkusit si poradit, to už dneska Lucie K. z Karlových Varů ví. Díky tomu nepřišla o 27 tisíc korun za dovolenou, na niž se letos s maminkou, která je v rizikovém věku, a navíc po operaci srdce, kvůli koronaviru vydat nechce. Hrozba možné nákazy totiž převážila všechna lákadla moře v Albánii, která se v posledních letech stává přitažlivou turistickou destinací. Cestovní kancelář Čedok byla ale jiného názoru. Zálohu 19 tisíc vrátit odmítla, a ještě požadovala 7,5 tisíce korun jako stornopoplatky. „Na můj dotaz, zda bychom nemohly obdržet voucher a dovolenou posunout na jiný termín, mi pracovnice informačního centra sdělila, že na to nemáme nárok. A že kdo voucher obdrží, to určují oni, ne my. Byl to pro mě docela šok. Vždyť tak bychom přišly o téměř 27 tisíc,“ říká Lucie. Dodává, že o dovolené ženy rozhodly už loni v prosinci, kdy zálohu 19 tisíc také zaplatily. „Jako vždy jsme chtěly vyjet s Čedokem. S ním cestujeme do zahraničí už deset let a přesvědčily jsme se, že plní vše, co nabízí. Proto bylo řešení našeho problému touto cestovní kanceláří naprosto zdrcující,“ uvádí Lucie.

Daruj krev, zachraň život má za sebou první promo den.
Daruj krev, zachraň život má za sebou první promo den

Podle Evy Němečkové, mluvčí kanceláře Čedok, zřejmě došlo k nedorozumění, a to na obou stranách sporu. „Klientka nebyla dostatečně informovaná o tom, jaké varianty při odstoupení od smlouvy naše firma nabízí. Pokud zájezd nespadá do skupiny, na kterou lze vystavit Lex voucher, pak není možné smlouvu jednoduše bez stornopoplatku zrušit. A to platí i pro srpnovou Albánii. Mimo jiné musíme prověřit i typ letenek,“ vysvětlila mluvčí. Čedok se ale podle ní snaží vycházet klientům přesto vstříc a každou žádost o změnu pobytu pečlivě prověřuje. „Klienti buď mohou bezplatně požádat o změnu zájezdu v rámci produktové řady, tedy nelze například Maledivy vyměnit za tuzemsko, ale také nabízíme tak zvaný poukaz Jistota. Tedy možnost využití pro rezervaci nového zájezdu termín až do 31. prosince 2021. Odcestovat lze tedy i v průběhu let 2020, 2021, ale i v roce 2022,“ vysvětila mluvčí Čedoku.

Tyto informace klientkám předal Karlovarský deník. Lucie se proto s Čedokem znovu zkontaktovala a domluvila. Letos se sice u moře rekreovat nebude, ale příští rok hodlá poukaz Jistota s maminkou využít.

Památkáři ve čtvrtek představili novou expozici k sochám Matyáše Brauna, které se po 40 letech vrátily do Valče.
FOTO, VIDEO: Braunovy sochy jsou doma