Cheb, Drmoul – Příznivci hebrejštiny, židovské kultury a symboliky se sjeli z celých západních Čech do Chebu. V pátek a sobotu se totiž v chebské knihovně uskutečnily besedy s chasidským Židem Jaroslavem Achabem Haidlerem. Mluvilo se o svátcích a zvycích Nového roku Rosh Hashana. Sobotní odpoledne zase patřilo exkurzi po drmoulském židovském hřbitovu.

Téma bylo atraktivní, svědčila o tom i vysoká účast. „Bylo to opravdu úžasné, skvělé, obohacující,“ řekla po přednášce Achaba Haidlera Chebanka Marta Sedláčková. „Jsem nadšená,“ dodala.

Akce, kterou připravilo Mediální centrum pro děti a mládež spolu s Městskou knihovnou v Chebu, byla volným pokračováním červnového dvorku (v rámci festivalu Chebské dvorky) V paměti synagogy.

Návštěva Jaroslava Achaba Haidlera ukázala, že židovství není jen náboženství, ale především způsob života, jehož základem jsou především tradice. A tak i pohřbívání má svá přísná pravidla.

„Stejně jako Tóra se čte zprava doleva, tak i ukládání nebožtíků je podle jejich důležitosti a postavení v obci zprava doleva,“ vysvětlil Jaroslav Achab Haidler. „Na horní části hřbitova jsou ty nejvzácnější a nejstarší náhrobky. Na tomto hřbitově je pár kuriozit. Například jeden z náhrobků v horní řadě je psán stylem ´zavináče´ - tedy část písma náhrobku je vzhůru nohama,“ popisoval. „Velmi často se na zdejších náhrobcích objevují takzvané ´palmy spravedlivých´, což je něco jako když dnes na hřbitovech vidíme na náhrobcích nakreslené různé růžičky či květiny spíše na ozdobu, u Židů značí rostoucí rostliny ve smyslu, že až přijde ´soudný den´, den vzkříšení, spravedlivý pokvete jako ´palma´, květina. To je jen stručný nástin, co všechno můžete na židovských hřbitovech objevit. Proto se často židovským hřbitovům říká Kamenné knihovny, protože náhrobky mrtvých často nesou poselství pro živé.“

Organizátoři byli s akcí spokojení.

„Atmosféra byla moc příjemná,“ zhodnotila Jana Kofránková, ředitelka Mediálního centra. „Hlavně mě velmi mile překvapilo, že téma – a hlavně asi také Achab – je pro lidi takovým lákadlem, že sem přijedou i z jiných měst, jako Sokolova, Karlových Varů nebo i Domažlic! Takže jsme už pomalinku začali plánovat další akci - velikonoční pesachovou párty. Tedy, opět vyložení tradic a tentokrát asi ještě více formou workshopu, a tím aktivnějšího zapojení veřejnosti. Samozřejmě chystáme i další exkurzi po židovských hřbitovech,“ podotkla.