Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovský Nový rok dvakrát naplnil knihovnu

Návštěva Jaroslava Achaba Haidlera ukázala, že židovství není jen náboženství, ale především způsob života, jehož základem jsou především tradice. A tak i pohřbívání má svá přísná pravidla.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Příznivci hebrejštiny, židovské kultury a symboliky se sjeli z celých západních Čech do Chebu. V pátek a sobotu se totiž v chebské knihovně uskutečnily besedy s chasidským Židem Jaroslavem Achabem Haidlerem. Foto: Foto: Václava Simeonová

Cheb, Drmoul – Příznivci hebrejštiny, židovské kultury a symboliky se sjeli z celých západních Čech do Chebu. V pátek a sobotu se totiž v chebské knihovně uskutečnily besedy s chasidským Židem Jaroslavem Achabem Haidlerem. Mluvilo se o svátcích a zvycích Nového roku Rosh Hashana. Sobotní odpoledne zase patřilo exkurzi po drmoulském židovském hřbitovu.

Téma bylo atraktivní, svědčila o tom i vysoká účast. „Bylo to opravdu úžasné, skvělé, obohacující,“ řekla po přednášce Achaba Haidlera Chebanka Marta Sedláčková. „Jsem nadšená,“ dodala.

Akce, kterou připravilo Mediální centrum pro děti a mládež spolu s Městskou knihovnou v Chebu, byla volným pokračováním červnového dvorku (v rámci festivalu Chebské dvorky) V paměti synagogy.

Návštěva Jaroslava Achaba Haidlera ukázala, že židovství není jen náboženství, ale především způsob života, jehož základem jsou především tradice. A tak i pohřbívání má svá přísná pravidla.

„Stejně jako Tóra se čte zprava doleva, tak i ukládání nebožtíků je podle jejich důležitosti a postavení v obci zprava doleva,“ vysvětlil Jaroslav Achab Haidler. „Na horní části hřbitova jsou ty nejvzácnější a nejstarší náhrobky. Na tomto hřbitově je pár kuriozit. Například jeden z náhrobků v horní řadě je psán stylem ´zavináče´ - tedy část písma náhrobku je vzhůru nohama,“ popisoval. „Velmi často se na zdejších náhrobcích objevují takzvané ´palmy spravedlivých´, což je něco jako když dnes na hřbitovech vidíme na náhrobcích nakreslené různé růžičky či květiny spíše na ozdobu, u Židů značí rostoucí rostliny ve smyslu, že až přijde ´soudný den´, den vzkříšení, spravedlivý pokvete jako ´palma´, květina. To je jen stručný nástin, co všechno můžete na židovských hřbitovech objevit. Proto se často židovským hřbitovům říká Kamenné knihovny, protože náhrobky mrtvých často nesou poselství pro živé.“

Organizátoři byli s akcí spokojení.

„Atmosféra byla moc příjemná,“ zhodnotila Jana Kofránková, ředitelka Mediálního centra. „Hlavně mě velmi mile překvapilo, že téma – a hlavně asi také Achab – je pro lidi takovým lákadlem, že sem přijedou i z jiných měst, jako Sokolova, Karlových Varů nebo i Domažlic! Takže jsme už pomalinku začali plánovat další akci - velikonoční pesachovou párty. Tedy, opět vyložení tradic a tentokrát asi ještě více formou workshopu, a tím aktivnějšího zapojení veřejnosti. Samozřejmě chystáme i další exkurzi po židovských hřbitovech,“ podotkla.

Autor: Václava Simeonová

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení