Silničáři v karlovarském kraji se včera po celý den nezastavili a řidiči se museli připravit na objížďky a uzavřené silnice. Dopravu komplikovaly silný vítr, sněhové jazyky a závěje.

„Hlavní tahy jsou s opatrností sjízdné, když na nich leží zbytky sněhu. Komunikace nižších tříd plužíme,. Nejhorší situace je ve Slavkovské lese a na Chebsku a v hosrtkých oblastech. Kvůli sněhu jsme museli uzavřít jedenáct úseků silnic,“ uvedl včera dopoledne Josef Bulka, hlavní dispečer Údržby silnice Karlovarského kraje.

Závěje vytvářel vítr ve vyšších polohách na otevřených planinách. Včera dopoledne byly uzavřeny silnice z Božího Daru na Neklid nebo Rýžovnu, silnice z Podstrání na Prameny, komunikace v okolí Nové Vsi a také silnice z Přebuzi na Rolavu.

Silničáři do boje se sněhem a větrem nasadili veškerou techniku. „To, co zplužíme, během chvíle vítr opět zafouká. Situaci nám komplikují také zaparkované vozy, kvůli nimž leckde neprojede sypač. Jedna žena například zapadla, nechala vůz uprostřed silnice i klíčky v zámku a prostě odešla,“ postěžoval si dispečer.

Silničáři mají obavy i z toho, že začnou padat stromy, které tíhu námrazy nevydrží. „V terénu máme vše, techniku ruce i nohy a snažíme se silnice postupně zprůjezdnit,“ dodal Josef Bulka.

Čerstvě napadaný sníh v kombinaci se solí vytvořil kluzkou hmotu i na mnoha silnicích Sokolovska. Někteří řidiči tuto skutečnost podcenili. Včera ráno kolem osmé hodiny došlo na severozápadním obchvatu Sokolova u Královského Poříčí k těžké dopravní nehodě hned tří osobních automobilů.
„Svou roli zavinění zde zahrálo jednak počasí, ale především nesprávné předjíždění dvaapadesátiletého řidiče vozidla Škoda Octavia, který se už nestačil zařadit do svého jízdního pruhu a čelně se střetl s protijedoucím vozidlem,“ řekla mluvčí krajské policie Andrea Kávová.

„Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Jednalo se o poranění kotníku, horní končetiny a krčku. Rychlá zdravotnická pomoc je převezla na oddělení chirurgie sokolovské nemocnice,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Hutta.“ Doprava na obchvatu byla na několik hodin omezena.

Největší problémy přineslo včerejší sněžení s vichřicí právě na Chebsku. I přesto se naštěstí nic vážného nestalo. „Včera ráno jsme na Chebsku nezaznamenali moc nehod,“ sdělila Andrea Kávová, policejní mluvčí. „Kromě kamionu u Hazlova, který se převrátil na bok, byly na Chebsku další tři dopravní nehody. Naštěstí pouze lehčího rázu,“ dodala Kávová.

„Lipová byla ráno dostupná pouze po cestě od přehrady Jesenice,“ uvedl Michal Kičák z Lipové. „Večer předtím byly neprůjezdné obě cesty do obce. Doubrava, Mýtina Dolní Lipina byly pod sněhem včetně silnic.“ Problémem je taky loni zrekonstruovaná silnice s hlubokými příkopy a absencí kolíků, které vyznačují ve sněhu kraj silnice. „Díky tomu, že mám větší silné auto, tak jsem už pomáhal vytáhnout několik řidičů, kteří ve sněhu zapadli. Lano a rukavice už ani neuklízím,“ smál se.

„Včerejší den byl poměrně klidný,“ uvedla Alena Ryvolová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. „Včerejší noc byla zřejmě nejrušnější pro hasiče z Mariánských Lázní. Vyjížděli k požáru v Teplé a cestou zpět pomáhali vytáhnout šest zapadlých automobilů,“ dodala Ryvolová.