Vrátit se ke kořenům, takový byl záměr zastupitelů obce Podhradí na Ašsku, když plánovali živý betlém. V té době ovšem netušili, že živé figury budou mrznout při mínus čtrnácti stupních. Český betlém s Ježíškem měl upozornit na to, že se Vánoce stále více zaměřují na Santu Clause a zapomíná se na české tradice.

„Byla to skvělá akce,“ pochvaloval si Jan Šimeček z Aše. „Je pravda, že divadlo trvalo všehovšudy asi patnáct minut, ale lidé se bavili. K zahřátí si mohli koupit svařák za velmi lidovou cenu pět korun, k jídlu byly halušky a bramborové placky,“ řekl.

„Akci vymyslel náš zastupitel Vojta Čopák,“ poznamenal starosta Podhradí Josef Smolka. „Bylo to moc hezké, přišlo asi osmdesát lidí a byly tu mraky dětí,“ řekl. „Jen jsme k živým figurám nedostali skutečného osla, prý kouše a panovaly obavy, že by mohl někoho pokousat,“ smál se. „Ale jsme opravdu rádi, že se to vydařilo, lidé se dobře pobavili,“ dodal.

Živý betlém v Podhradí vzbudil nejen obdiv, ale také solidaritu s herci, kteří v mrazivém prosincovém počasí odehráli svou roli Marie, Josefa, Tří králů a hlavně Jezulátka. Skutečné miminko zabalené do dek a teplého oblečení mnozí litovali. „Chudák Ježíšek asi musel trpět při mínus čtrnácti stupních v jesličkách,“ poznamenala přihlížející Jarka.

„Na takovou malou ves super akce,“ doplnil ještě Jan Šimeček. „Po skončení divadla ještě mnoho lidí zůstalo a užívalo si teplého vína.“